Na vyčistenie zubov podľa nej poslúži prášok z dreveného uhlia, ktorého býva v ohnisku po táboráku dosť. Najvhodnejšie je lipové drevo. Aby bolo čistenie príjemnejšie, môžete pridať sušené rozdrvené lístky mäty piepornej. Na vypláchnutie a odstránenie nepríjemného zápachu z úst sa hodí vývar z mäty alebo dubovej kôry. A kto si zabudol okrem pasty aj kefku, môže si zuby vyčistiť vetvičkou zo smreka alebo borovice. Mydlo nahradí koreň mydlice lekárskej, ktorú môžete použiť aj na pranie. Mydlica je však jedovatá, preto sa mydliny nesmú prehltávať. Ak na okolí žiadna nie je, rovnako pomôže aj koreň silenky alebo kúkoľa, prípadne dreň z bieleho choroša.
Na umývanie vlasov sa nehodí žiadna bylina, vlasy si musíte umyť šampónom. Potom si ich môžete opláchnuť vývarom z listov žihľavy, prasličky poľnej, materinej dúšky alebo lipového kvetu.
Vyvrcholením očisty v prírode môže byť kúpeľ z lúčnych kvetov, ak nájdete nádobu, v ktorej by ste sa mohli okúpať. „Natrhajte skoroceľ, králik biely, šalviu lúčnu, ďatelinu, zvončeky a klinčeky, povarte päť až desať minút v kotlíku, 15 minút nechajte vyluhovať a potom preceďte cez plátno,“ radí Šindelářová.
Ak niekoho zaujme vôňa niektorej byliny natoľko, že zatúži používať ju ako parfum, stačí ju zmiešať s čistým liehom. Nechá sa odstáť týždeň, potom sa rastlina vylisuje a parfum je hotový.
(čtk)