
Turisti na polostrove Sveti Stefan. FOTO - TASR
Veľa prívlastkov dávaných Čiernej Hore (Monte Negro) súvisí s jej farbami: akvamarínovým morom, zelenými kopcami zarastenými borovicami, žiarivo modrým nebom a bielymi kamennými plážami. Najkrajší pohľad na túto malú balkánsku krajinu v južnom cípe Jadranského mora je z lietadla. Keď je však návštevník na zemi, môžu ho prekvapiť úzke, hrboľaté a krivoľaké uličky lemované množstvom odpadkov. Väčšina hotelov je starých, neudržiavaných a rozpadajúcich sa.
Sveti Stefan a Budva
Malý polostrov Sveti Stefan, ktorý sa z malej rybárskej dedinky zmenil na komplex luxusných hotelov, je letnou mekkou pre bohatých. Kamenné múry z 15. storočia, úzke uličky a malý kostolík zničený v roku 1979 zemetrasením, boli starostlivo zrekonštruované. Dnes v slnečnej žiare červené škridľové strechy, oleandre a palmy poskytujú blahodarný tieň.
Budva je najznámejšie čiernohorské letovisko. Jeho historické centrum je obostreté kamenným múrom a pretkané množstvom malých uličiek lemovaných obchodmi a reštauráciami.
S nedotknutými mestskými hradbami, úzkymi uličkami a polohou mora sa môže Budva pokladať za zmenšenú verziu chorvátskeho Dubrovníka. Budve však chýba bohatý kultúrny život a turistom sa tu ponúka viac zábavy. Severne od centra vedie cesta pozdĺž skalnatého pobrežia na pláž Mogren.
Turisti sa vracajú
Zahraničných hostí lákajú okrem iného zmluvné ceny: dvojposteľová izba na priváte môže stáť 15 dolárov. Na polostrove Sveti Stefan však stojí priemerná izba s raňajkami a večerou až 160 dolárov na osobu.
V snahe prilákať čo najviac návštevníkov sa Čierna Hora snaží zbaviť povesti štátu, kde neplatia zákony a kde končia autá ukradnuté v západnej Európe. (čtk)