
Dóm sv. Mikuláša. FOTO - ARCHÍV
Súčasná Trnava je prirodzeným centrom dolného Považia, sídlom okresu i kraja. Vznikla pravdepodobne koncom 9. storočia na križovatke obchodných ciest ako neveľká trhová osada a podľa trhového dňa sa nazývala Sobota.
Stredoveká Trnava sa spočiatku vyvíjala vo forme niekoľkých samostatných osád, ktorých rast podporoval rozvoj obchodu na Českej ceste a prílev najmä nemeckých kolonistov. Prvá hodnoverná písomná správa o Trnave pochádza z roku 1211, avšak oveľa dôležitejšia je privilegiálna listina kráľa Bela IV. o čosi neskôr, ktorá dala Trnave ako prvému slovenskému mestu výsady slobodného kráľovského mesta.
Medzi najhodnotnejšie historické pamiatky Trnavy patrí prvá ranobaroková stavba väčšieho významu na území Slovenska – univerzitný Katedrálny chrám sv. Jána Krstiteľa. Postavil ho taliansky staviteľ P. Spazzo v roku 1637 ako súčasť komplexu univerzitných budov. Skvostom interiéru je drevený hlavný oltár z roku 1640. Návštevníkov však zaujme aj maliarska a štukatérska výzdoba. Pozoruhodným renesančným objektom je budova bývalého Oláhovho seminára, v ktorej dnes sídli Múzeum knižnej kultúry. Je súčasťou areálu univerzitných budov, ktorý spolu s kostolom vyhlásili za národnú kultúrnu pamiatku. Na Námestí sv. Mikuláša stojí na mieste románskeho kostolíka zo 14. storočia farský Dóm sv. Mikuláša. V rokoch 1543 až 1820 bol katedrálnym chrámom ostrihomského arcibiskupa. V rokoch 1739 až 1741 k jeho severnej časti pristavali osembokú barokovú kaplnku.
Východne od Trnavy ležia Brestovany, ktoré preslávil najmä spisovateľ Jozef Nižnánsky, autor historicko-dobrodružných románov (napr. Čachtická pani, Lásky Žofie Bosniakovej). Dominantou obce je klasicistický kaštieľ z prvej polovice 19. storočia, v ktorého okolí sa nachádza park a pomník postavený hudobnému skladateľovi Fréderickovi Chopinovi.
Južne od Brestovian sa nachádza obec Križovany nad Dudváhom, ktorá je významnou archeologickou lokalitou. Najstaršou a najhodnotnejšou pamiatkou v obci je románska rotunda pochádzajúca pravdepodobne z obdobia pred rokom 1246.
Dávnou históriou dýcha neďaleká obec Majcichov, ktorá sa zapísala veľkými písmenami do histórie Veľkej Moravy. V tom období tu existovalo veľkomoravské hradisko s dôležitou obchodnou a správnou funkciou v širokom regióne. Pod jeho správu patrili aj osady ležiace na území dnešnej Trnavy. Najslávnejšou osobnosťou v dejinách obce bol národný buditeľ Ján Palárik, ktorého v obci aj pochovali.
V susedných Voderadoch je zaujímavou architektonickou pamiatkou neskorobarokovo-neoklasicistický kaštieľ. V polovici 18. storočia ho dali postaviť Zichyovci, v 19. storočí ho prestavali. Kaštieľ, ktorý sa v súčasnosti využíva na školské účely, obklopuje park, v ktorom možno nájsť pozostatky bývalej architektúry.
(Úryvok z kapitoly Dolné Považie)
Súťažná otázka:
V ktorom roku dostala Trnava výsady slobodného kráľovského mesta?
Správne odpovede posielajte na adresu vydavateľstva DAJAMA. Výherca bude odmenený novým podrobným turisticko-vlastivedným sprievodcom Slovensko putovanie po regiónoch, z ktorého pochádza náš tip na výlet.