
Toronto 9. júla (TASR) - Prehistorický kamenný kruhový komplex Stonehenge, ležiaci 12 kilometrov severne od anglického Salisbury, je obrovským symbolom plodnosti. Domnievajú sa to kanadskí vedci, ktorí sú presvedčení, že konečne rozlúštili záhadu pravekého monumentu na juhu Anglicka.
Vedci uviedli, že v rozložení obrovských kamenných blokov odhalili vzor, podľa ktorého boli postavené: ženské pohlavné ústroje. Kanaďania svoju teóriu podrobne vysvetlili v júlom vydaní britského časopisu Journal of the Royal Society of Medicine v článku pod nazvanom Stonehenge: Pohľad z medicíny.
"Najrozhodujúcejšími udalosťami v živote boli pre staviteľov narodenie a smrť," napísal v článku penzionovaný profesor gynekológie a pôrodníctva na University of British Columbia Anthony Perks.
Pri pohľade zhora, uvádza Perks, zobrazuje vnútorný kruh kamenných blokov malé pysky, vonkajší kruh veľké pysky. Kamenný oltár je dráždcom a otvorený stred vagínou.
"V starovekých kultúrach boli všeobecne rozšírené idey dominantného stvoriteľa - Matky alebo Bohyne Zeme," argumentuje Perks. "Ak idey Matky Zeme pochádzali od tamojších ľudí alebo sa s nimi stotožňovali, Stonehenge by mohol reprezentovať, symbolicky, otvor, ktorým Matka Zem dala život rastlinám a zvieratám, od ktorých pravekí ľudia toľko záviseli. Stavitelia by si ju uctili za to, že im dala život a živobytie," dodáva.
Stonehenge, ktorý patrí do Zoznamu svetového dedičstva, vztýčili medzi rokmi 3000 až 1600 pred Kristom. Teórie, ktoré vysvetľujú účel jeho vzniku, sa pohybujú od chrámu, stavby slúžiacej na astronomické účely až po objekt s duchovným a časomeračským určením.
V dobe bronzovej, od roku 2000 do 800 pred Kristom, sa Stonehenge využíval ako pohrebisko pre miestnych kmeňových náčelníkov.