
Osem dní beží každé ráno ulicami Pamplony šestica býkov a pred nimi ľudia, čo majú radi adrenalín a snažia sa uniknúť smrtiacim rohom. FOTO – TASR/AP
Pri prvom z ôsmich behov, ktoré sa tu tento týždeň odohrajú, nikto neskončil na býčich rohoch. Červený kríž tvrdí, že ošetril 39 ľudí, väčšinou rezné rany a modriny. Dvoch účastníkov hospitalizovali s ľahkými poraneniami hlavy a hrudníka, zrejme následkom pádu.
Keď o ôsmej ráno vypálili dve rakety a oznámili, že vypustili býky, na štarte sa to bežcami len tak hemžilo. Ďalšie tisícky ľudí v tradičných červeno-bielych odevoch sledovali beh z balkónov alebo spoza zátaras.
Onedlho vyšprintovali spoza rohu mladí odvážlivci vyzbrojení proti obrovským zverom len zrolovanými novinami.
Jedno zo zvierat na klzkej ceste spadlo, keď sa pokúšalo prudko zvrtnúť. Neskôr zasa spadol bežec tesne pred rútiaci sa dav. Zdalo sa, že ho udupú.
„Bolo to ohromujúce,“ opisuje 23-ročný Greg Talbot z anglického Yorku, ktorý vraj na štarte svojho prvého býčieho behu pocítil päť sekúnd číreho strachu.
„Usúdil som, že mám ambíciu zvládnuť to aspoň raz za život,“ povedal iný prvobežec – 39-ročný John Carvalho, ktorý do Španielska pricestoval z Bostonu v americkom štáte Massachusetts.
Odborníci opisujú beh, ktorý trval len niekoľko minút, ako „veľmi čistý“. V uliciach je šesť bojovných býkov a dva húfy bežcov. Býky sú najnebezpečnejšie, keď sa rozdelia. Beží sa 825 metrov a trasa vedie historickým centrom mesta.
Býčie behy sú zlatým klincom festivalu na počesť svätého Fermina, patróna oblasti Navarro. Celotýždňová nepretržitá párty pozostávajúca z pitiek, hudby a zábavy nesmierne priťahuje cudzincov. Zásluhu na tom má aj Ernest Hemingway, ktorý o Pamplone napísal román Fiesta.
Mnohí sa na beh s býkmi každoročne vracajú napriek hroziacemu nebezpečenstvu. Od roku 1900 pri fieste umrelo trinásť ľudí, posledný bol Američan Matthew Tassio, ktorého zachytil býk pred ôsmimi rokmi.
Beh býkov ulicami mesta siaha do 16. storočia, keď to bol najpraktickejší spôsob, ako prihnať býky do arény na popoludňajšie býčie zápasy. Postupne začali hazardéri skákať zvieratám do cesty a behať pred nimi. Miestne úrady sa roky snažili vykoreniť tento zvyk, až ho v roku 1876 oficiálne schválili.
ADRIAN CROFT, reuters, Pamplona