Urobiť si ohnisko, na palicu napichnúť slaninku či špekáčik, k tomu trochu zeleniny a príjemná chvíľa, na ktorú sa tešia najmä deti, je hotová. Hoci je opekanie fajn, príjemnejšie je určite večerné posedenie s priateľmi pri grilovačke, keď nos šteklia vône mäsa, rýb i zeleniny. Kúpiť si elektrický gril, alebo si postaviť v záhrade kozub? Čo je pre vás výhodnejšie?
Postaviť si kozub v záhrade vyžaduje značnú murársku zručnosť. Navyše je dôležité správne odhadnúť veľkosť ohniska oproti dĺžke komínu. Ak nad veľké ohnisko postavíte úzky a krátky komín, dym sa povalí von ohniskom. Vysoký komín ako pri teplárni tiež nebude žiadnou okrasou. Pri stavbe kozuba vlastnými silami by ste aspoň na začiatku mali vyhľadať projektanta, ktorý urobí nákres stavby a vyrieši všetky disproporcie.
Pred vybudovaním kozuba si premyslite:
- kam ho umiestníte. Nie je to také jednoduché, ako sa na prvý pohľad zdá
- okolo ohniska by mal byť dostatok miesta, aby sa sem mohlo posadiť viac ľudí. Väčšinou sa odporúča, aby okolo kozuba alebo grilu zostal voľný kruhový priestor s priemerom zhruba dva metre
- ak máte gril bez odkladacej plochy, je dobré mať pri ruke stolík, kam si všetko potrebné uložíte
- nemali by ste mať ďaleko do kuchyne pre chýbajúce ingrediencie, ani k uloženému drevu
- ak máte elektrický gril, mala by k nemu pohodlne dosiahnuť predlžovacia šnúra
- odborníci odporúčajú postaviť gril či kozub na spevnený podklad - štrk, prípadne akúkoľvek vonkajšiu či záhradnú dlažbu
- mali by ste vedieť, odkiaľ fúka vietor - dym a popolček potom nebudú letieť priamo do otvorených okien domu
- dym by nemal smerovať ani do korún ovocných stromov s dozrievajúcim ovocím
- ak chcete okolo kozuba vysadiť stromy, voľte radšej listnaté než ihličnany (tie obsahujú menej vody, preto by od tepla rýchlejšie opadali), najlepšie je okolo ohniska umiestniť listnaté kry.
(snh)