
FOTO - AUTOR
Holíčske megality sa našli pri výstavbe sídliska SNP a nedá sa povedať, že by im bola zo strany archeológov a vedeckej verejnosti venovaná patričná pozornosť. Skôr na základe nadšenia pár odvážlivcov sa v rokoch 1988 až 1996 podarilo časť z nich zachrániť. Od roku 1996 sú vystavené na nádvorí manufaktúry a majú symbolické rozostavenie slnečných hodín. Nikto vám nebude brániť podísť až k nim a už v málo zreteľných vrypoch identifikovať obrazce zvierat, prípadne postáv ľudí. Pre tých, čo by chceli vedieť viac, odporúčam knihu R. Iršu: Kamene zabudnutého času, Albatur 1999, Záhorská vlastivedná spoločnosť, Skalica.
Holíčska manufaktúra
Vznikla v rokoch 1736 až 1743 za výdatnej pomoci Františka Lotrinského a slúžila ako prvá v Európe na výrobu fajansy, neskôr kameniny a porcelánu. Dnes sa práve v nej nachádza Múzeum keramiky. Bola by naozaj škoda ho obísť. V letných mesiacoch býva otvorené od pondelka do piatku od 08.00 do 16.00 h a cez školský rok v pondelok a piatok od 10.00 do 18.00 h utorok až štvrtok od 08.00 do 16.00 h. (Informácie Mária Macánková tel. 034/6682255). Mimochodom, fajansa je jemne zdobená keramika z plavenej hliny s bielou glazúrou. Nazvaná podľa talianskeho mesta Faenza, kde vznikla.
Veterný mlyn – jediný na Slovensku
Ak ste sa dostali až k lapidáriu a manufaktúre, ste blízko námestia Mieru, teda stredu mesta. V hornej časti je gotický kostol z roku 1397. Prejdite po jeho ľavej strane okolo kaplnky Panny Márie a o kúsok ďalej kaplnky sv. Floriána (obe z 18. stor.), pokračujte po betónovej ceste von do polí nad mestom. Na hrebeni kopca sa oddelí poľná cesta smerom vpravo k lesu. Odbočte a asi po 200 metroch ste vo výške 220 m n.m. na mieste nazvanom Veterný mlyn (pre domácich Vjetrník). Ten mlyn tu skutočne nájdete. Kamenná trojpodlažná budova z osemdesiatych rokov 19. storočia, ktorá mala do roku 1926 otočnú kuželovú strechu so vsadeným veterným kolesom. S výmenou strechy na tehlovú kupolu, sa skončila aj éra jediného veterného mlyna na Slovensku.
Holíčsky kaštieľ
Národná kultúrna pamiatka, pri ktorej vás zaskočia tri veci: prvá bude tabuľka, že ide o súkromný majetok akejsi firmy, ktorá vám zakazuje chytať ryby vo vodnej priekope okolo kaštieľa. Druhá, samotná krása tohto opevneného barokovo-klasicistického kaštieľa, ktorý pôvodne vznikol na základoch strážneho hradu z 11. storočia. A tretia, ako môže táto nádherná budova tak žalostne chátrať. Pre zaujímavosť treba napísať, že kaštieľ sa pýši zachovalým podzemným systémom hradných chodieb. Vystavané sú zväčša z pálenej tehly a kameňa s celkovou dĺžkou niekoľko kilometrov. Vraj je možné si dohodnúť aj návštevu cez Ing. Hřebečka (tel. 034/6683018), žiaľ, nám sa s ním nepodarilo skontaktovať.
Holíč je čarovné mesto s mnohými prekvapeniami. A výborný cieľ pre výlet na celý deň. O jedlo a pitie nemusíte mať starosť. Reštaurácie aj hostince tu nájdete.
ĽUBOŠ VODIČKA