HOLLÓKŐ. Horská obec Hollókő bola celosvetovo prvou dedinou zapísanou v roku 1987 na listinu svetového dedičstva UNESCO. Ďalšou bol slovenský Vlkolínec, ktorý pred podaním svojej žiadosti zbieral skúsenosti aj v Hollókő.
Ten má dnes 380 obyvateľov, z toho 25 ich býva v historickej časti obce.
U susedov v Maďarsku je čo obdivovať aj sa máte kde zabaviť.
Pozrite si fotogalériu >>
„Dôležité je, že je to stále živá obec, nie nejaký mŕtvy skanzen. Ľudí môžete navštíviť v ich domoch, v ktorých naozaj žijú a pracujú,“ zdôrazňuje šéf neziskovej spoločnosti starajúcej sa o rozvoj obce a jej turistický ruch.
Podľa Pétera Kelecsényiho Hollókő ročne navštívi asi 80-tisíc turistov, medzi nimi mnoho takých, čo cestujú po svete len podľa zoznamu UNESCO a v Maďarsku je práve táto dedinka ich hlavnou zastávkou.
Hollókő je najlepšie navštíviť počas niektorého z tradičných sviatkov, keď sa tu predvádzajú ľudové zvyky.
Napríklad na Veľkú noc, Turíce, jesennú oberačku hrozna alebo na folklórny festival Palócov. Táto maďarská etnická skupina s jedinečným nárečím a bohatými krojmi okrem severnej časti Maďarska obýva aj juh stredného Slovenska.
Aj pre tieto cezhraničné väzby na Palócskom festivale tradične vystupovali i slovenské súbory a v samotnej dedine ešte žije pár príslušníkov slovenskej menšiny. Po slovensky trochu vie i pán Kelecsényi, ktorého mama pochádza z Bojníc.
Počas celého roku môžete navštíviť múzeum bábik v ľudových krojoch, hrnčiarske a kováčske dielne, pozrieť si výrobu syrov. Pre turistov organizujú výučbu tradičných remesiel a zvyklostí.
Nad Hollókő sa týči krásny hrad rovnakého mena, ktorý postupne opravujú a rozširujú múzeum v ňom. Dedinka je dobrým východiskovým bodom pre túry v pohorí Cserhát, po Bukových horách alebo do susedného pohoria Matra.