SME
Utorok, 1. december, 2020 | Meniny má EdmundKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Turistický sprievodca do Havany (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Autorka článku má vážne vedomostné medzery. Okrem toho, že Havanu nepozná, nepozná ani rozdiel medzi Východom a Západom. A tie štyri „katedrály“...
 
Hodnoť

Hrôza!!!

Do dnes som si myslel, že som bol na Kube. Asi som bol však na inom ostrove.
Svetové strany ovláda na mape aj môj 8 ročný vnuk. Do tejto chvíle som tiež nezachytil, že existuje priame letecké spojenie Bratislava – Havana.
Pri ceste na Kubu sme mali v batožine kameru, dva fotoaparáty a pri sebe dva mobily. Pravdou je, že na palube lietadla sme vypĺňali nejaké „colné prehlásenie“, ale žiadne colné konanie sa na letisku nekonalo. Boli sme upozornení, aby sme prehlásenie vypísali pravdivo a nič nezatajili. Pri odchode z „Ostrova slobody“ môže byť turista totiž skontrolovaný, či zapísané veci nesie domov, či ich napríklad na Kube nepredal. No neviem, načo by mi boli vyšmelené CUC-y. Ale ani pri odchode nebola žiadna kontrola. Aj som sa zamyslel, že kde tie „colné prehlásenia“ archivujú, keď len z nášho lietadla ich mali cca 380 kusov. A nejaká tá desiatka lietadiel na Kube denne pristáva.
Dokonca sme boli informovaní, že vývoz rumu a cigár nie je na rozdiel od minulosti kontrolovaný, avšak problém pri nadlimitnom množstve tohto druhu tovaru môže nastať pri vstupe do EU.
Áno, na Kube sú požičovne automobilov. Nemajú však turistické EČ, ale EČ pre požičovne áut, začínajúce písmenom T /autá patriace štátu majú písmeno B, súkromné majú písmeno P/. Ale za 30 CUC na deň asi ťažko. Peugeot 208 na deň cca 80 CUC, Passat 150 CUC a viac.
Ten článok je strašný. Autorka zrejme na Kube nikdy nebola. Pokiaľ áno, tak jej nefunguje pamäť.
 

Asi tak.

Niet čo dodať. Možno príhodu pri požičaní auta. Nakoľko auto z požičovne je na základe EČ ľahko rozpoznateľné, tak vynaliezaví Kubánci si našli zdroj príjmu. Pri aute z požičovne je predpoklad, že na 99,9 % má auto požičané cudzinec. Vypustia vzduch z pneumatiky a vodič po návrate k autu zistí, že je problém. Ale zrazu sa objaví ochotný domorodec, ktorý má úplnou náhodou pri sebe pumpu a ochotne za bakšiš pneu nafúka. Keď sa vám to však stane tri krát za deň, tak už viete o čo ide.
 


Najčítanejšie na SME Cestovanie