SME
Piatok, 4. december, 2020 | Meniny má Barbora, BarbaraKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Sicília: Ako stráviť 1 deň v Messine (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Celkom zaujímavé informácie, až na malý lapsus - výbežok so sochou Madonniny neleží v oceáne, ale v Messinskom prielive Stredozemného mora. Oceán je ďaleko. Najzaujímavejším a najkrajším mestom Sicílie /podľa mňa/ je
Taormina, ktorá leží medzi Messinou a Cataniou.
 
Hodnoť

Mestečko?

Odkedy je 238 tisíc obyvateťov mestečko?
 
Hodnoť

Ako si pokaziť prvý dojem.

Tešil som sa na to, Sicíliu milujem a trochu ma nepríjemne "ukľudnil" hneď nadpis "Zvonia veža a astronomické hodiny".
Potom som už so značnou nedôverou (a nie ľahkosťou, s ktorou som k cestopisu pristupoval) čítal ďalej. Ale už nie s tým pôžitkom. To je ten prvý dojem.
Napísať totiž "zvonia veža" namiesto úplne bežného slova "zvonica", to chce naozaj objaviteľského ducha. (To nevymyslíš, to...) Nehovoriac o druhej polovici nadpisu "astronomické hodiny". Je astronomický kalendár, astronomický rok, je kadečo astronomické, dokonca sú aj astronomické hodiny (kdesi sú a merajú čas s presnosťou na nejakú milióntinu sekundy), ale to, o čom sa v cestopise píše je obyčajný orloj. Apropos, pri pojme "zvonia veža" som si spomenul na "slonia noha".
Som si istý, že aj tu sa nájdu mudrci, ktorí mi za túto pripomienku nebudú fandiť. Ale na týchto stránkach to už tak býva, už som si zvykol. Samozrejme, aj pologramotný, ktorý sa naučil čítať iba včera, aj ten pochopí, čo pod tými pojmami autorka myslela. Ale iné kritériá sa kladú na nejaký diskusný anonym a iné na blog, kde sa autor podpisuje plným menom. Ale sú aj takí, ktorým to akosi nevadí...
Inak je cestopis solídny a nech autorka nie je smutná. Nemôže mať každý slovnú zásobu ako povedzme Kubuš, ktorý píše cestopisy ako keď hrach na stenu (atď.) a pritom sa v textoch vyžíva. Lebo on je predovšetkým cestovateľ, ktorý zdieľa svoje zážitky slovom a dopĺňa ich fotkami. Iní to robia naopak. Ale ak tam dám text, ako cestovateľ - fotograf, malo by to mať aspoň základnú úroveň. A platí to samozrejme aj opačne o cestovateľoch - spisovateľoch. Za cestopis s nejakou machuľou namiesto fotky sa určite nikto nepoďakuje.
 


Najčítanejšie na SME Cestovanie