SME
Piatok, 4. december, 2020 | Meniny má Barbora, BarbaraKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Do lietadla udrel blesk, cestujúci to zachytil na kameru (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Nemyslím si, že to bol úder blesku.

Normálny výboj naindukovanej statickej elektriny alebo koróna. Ani hrom nie je počuť. Ale záber je to úchvatný. Myslím, že tam všetkým stislo.
 

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 

 

Áno, máš pravdu . Pre doplnenie, je to efekt Farradayovej klietky.
 

 

To je čo, že kovový plast ?
Niečo podobné ako železné drievko z umelej hmoty ?
 

1/3 Citat s porozumenim

Kedze >Boa< nepouziva diakritiku (tak, ako bezne ani ja), stalo sa to, ze ta to pomylilo. Samozrejme, ze on nemal na mysli "kovový plast" ale "kovový plášť". Teda oplastenie (opláštenie) lietadla.
PS: Bezne pisem na UK klavesnici, kvoli diskusiam neprepinam na SK, no snazim sa vyhnut takym zvratom a slovam, aby sa niekto, kto "nečita s porozumením", nedostal do omylu.
:-)
 
Hodnoť

Blesk je výboj elektriny

Nezávadnosť takéhoto úderu nemusí súvisieť s konštrukciou lietadla, ale s tým, že lietadlo nie je uzemnené tak sa do neho "zmestí" málo elektriny, prejde cezeň málo elektriny.
 

 

Podstatné je, ako veľký prúd po aký čas potečie cez aké cesty konštrukciou. Z tohoto pohľadu je irelevantné, že nie je uzemnené - ten prúd tečie dnu aj von výbojom.

V konštrukcii sa na to myslí a sú tam definované vodivé cesty, prepoje medzi oddelenými časťami, "zberné" kovové vlákna, zapracované v kompozitných materiáloch, atď. Napriek tomu to vždy predstavuje riziko - prepoje sa napr. môžu časom pretaviť, unaviť a prerušiť (ak sa to napr. poctivo nekontroluje) - potom prúd tečie nedefinovanou cestou a môže spôsobiť prúsery (aj veľké, napr. zapáliť palivové pary); môže sa indukovať prúd v iných, nesúvisiacich obvodoch a poškodiť elektroniku; na vstupe a výstupe z plášťa môže vypáliť diery, atď.
 

 

Treba aj povedať, že lietadlo funguje ako Farradayova klietka. Keďže výboj sa šíri po povrchu lietadla, nemá prečo ohroziť pasažierov alebo elektroniku lietadla. Samozrejme to platí v prípade, že lietadlo je v dobrom technickom stave a ako "ch" spomínal, všetky vonkajšie vodivé časti liatadla sú poprepájané, aby mohol výboj bez prerušenia cez lietadlo prebehnúť. Najväčšiu paseku môžu narobiť práve "preskoky" medzi zle tesniacimi časťami lietadla.
 
Hodnoť

Len pre zaujimavost,

lietadlo je to poriadne. Blesky maju velku plochu kam udriet:
http://www.airliners.net/photo...
 
Hodnoť

Farradayova klietka ?

Je to v principe učenie II. Kirhoffovho zákona . Farradajova klietka sa najviac používa v lekárstve, operačné
miestnosti pod.
 


Najčítanejšie na SME Cestovanie