SME
Piatok, 4. december, 2020 | Meniny má Barbora, BarbaraKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Myslíte si, že poznáte Tatry? Tak uhádnite miesta na fotkách (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 5 > >>

Hodnoť

:)

9/12
 

 

Ďakujem za tento skvelý článok.
Tí, ktorí majú Tatry prelezené si občerstvia pamäť.
Tí, ktorí nie, majú inšpiráciu na výlet.
Dúfam, že vstup do Tatier nebude spoplatnený a dúfam, že už konečne kompetentní dajú vybudovať v Tatrách toalety, aby neboli celé zahádzané toaletným papierom. Alebo TO majú turisti "vypotiť"?
 

 

jj, splachovaci hajzlik s calunenym prknom a navonanym toaletakom na konci kazdeho chodnika, turisti sa len tak pohrnu, svata prostoto..
 

A prečo prostoto?

Choď napr. na Krétu, v kaňone Samaria máš záchodov nespočet. A aj odpadkových košov.
 

 

nejdem na kretu, mne staci to co mame doma. pokial niekto potrebuje lesopark, nech nechodi do narodneho parku, destinacie si treba vyberat s rozumom.
..tie odpadkove kose pobavili.
 

 

Prečo pobavili? Boli citlivo umiestnené. Ale ked sa tam premelie množstvo ľudí každý deň a nechcú mať bordel, tak to je dobré riešenie. Kaňón nie je otvorený celoročne, na zimu ich, tak isto aj vécka, odnášajú uskladniť.
Už sú dávno preč časy mojej mladosti, keď sme ešte aj ohryzok z jablka dali do sáčka a zniesli dolu a tam zlikvidovali.
No však seď doma, nikto ťa nenúti chodiť ani na Krétu, ani nikde inde.
 

Už dávno sú preč časy?

"Už sú dávno preč časy mojej mladosti, keď sme ešte aj ohryzok z jablka dali do sáčka a zniesli dolu a tam zlikvidovali."
Tie časy vôbec nie sú preč... Je to úplný šatndard medzinárodne platnej slušnosti pri pohybe v prírode - odviesť si z lesa, zo štítu, zo zašite doliny, z prírodnej pláže svoj odpad, ktorý si človek sám priniesol.
Aj doma platíš za to, že prídu smetiari a vyvezú odpad z kontajneru...
Kto, čím a začo by vynášal tie tony odpadu, ktorý by vznikol v smetiakoch na konci tatranských dolín???
Pre jedného človeka vôbec nie je problém zobrať si v sáčku dole z hôr svoj plechovku, servítku, atď.
S tými ostatnými potrebami človeka je to v horách trošku horšie, ale pri dobrej vôli a správnej životospráve dokáže normálny turista aspoň tú veľkú naložiť ešte na chate ráno pred túrou...
 

Trvám na tom,

že sú preč, to by sa potom nemuseli čistiť naše hory každý rok. Určite sa nájdu takí ako ty a ja. Kedysi to bolo pravidlom, dnes nie.
Ja som nepísala, že chcem v našich horách to, čo je v Samarii. Ani to nie je možné, Samaria je o inom ako naše hory. Len som napísala, že niekde to riešia aj tak.
 

trvať na tom môžeš

ale to je asi tak všetko, čo s tým vieš spraviť. tie časy sú preč, resp. nikdy neboli. Akurát sa do lesa bralo menej odpadu, rozumej obalov a aj tie boli ešte z veľkej časti používané/recyklované, čiže bola istá motivácia. Ale aj vtedy si našiel kopec fliaš, obalov atď. Proste ľudia sú ..ľudia..
 

Náhodou

tá roklina Samaria bol dobrý príklad. Jednotlivé stanovištia dokonca vybavené tečúcou vodou, pri záchodom nechýbali umývárne s tečúcou vodou, dokonca tam nechýbali kohútiky na vodovodných batériách (neviem si to predstaviť napr. v Slovenskom raji). Dokonca pri každom takomto "odpočívadle" nechýbal ani hasiaci prístroj. Že je vstup do Samarie spoplatnený mi vôbec nevadilo, dokonca povinná osobná registrácia pri vstupe do rokliny a kontrola na výstupe taktiež. Treba si uvedomiť, že roklina má cca 17 kilometrov na dĺžku, v najužšom mieste cca 5m šírky, v najhlbšom mieste cca 500m vysoké skalné steny a klesá sa z cca 1500 m.n.m na úroveň mora (jednosmerne priechodná smerom dolu, kopce okolo majú až do 2 500 m.n.m.). Nie je sranda tam robiť prípadnú záchrannú akciu.Občas z tých stien aj nejaká skalka spadne - možno preto sú pri vstupe najdivokejšej časti tabule "Danger! Walk quickly!"
A od lesoparku to má naozaj dooosť ďaleko ...
 

 

Ešte sme obaja zabudli, že tam fungujú aj lekárske služby. Jasné, že porovnávať to s našimi horami sa nedá.
 

 

Naco budovt, staci, ked tam budes ty, norox, si velkokapacitny.
 

 

tam je este milion miest kde som nebol :)
 
Hodnoť

8 z 12

zle som mal 2,6,8,10. ako ste dopadli vy?
 

 

7/12 ... mam co dobiehat... :-)
 

7/12

vynikajúca aktivita.
Vďaka.
 

6/12

Asi preto že do Tatier chodím hlavne v zime - lyžovať... :( A predsa z fotiek si toho človek tolko nezapamatá ako naživo.
 

8 z 12

Nesprávne 5, 6, 8, 10... skoro na rovnako, no a to som bol v Tatrách aspoň čo si pamätám len raz...
shame on me.
 

8/12

a to som v tatrách vyrastal a mám ich prejdené skrz nas krz. Skratka niektoré fotky vyzerajú inak ako v skutočnosti (trocha) a niekde sabežný turista nedostane (lomnické sedlo napr. - kto by tam šiel, ak sa nevie dostať na štít:))
 

8/12

Nevedel som 6, 8, 10 a 12. Pred rokom 1995 som Tatry prechodil skz-naskrz, bohuzial poslednych desat rokov sa na Slovensko dostanem na par tyzdnov a na Tatry uz cas nezostava. Snad na stare kolena.
 

1 2 3 4 5 > >>

Najčítanejšie na SME Cestovanie