SME
Nedeľa, 28. február, 2021 | Meniny má ZlaticaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Múr nárekov držia pokope milióny lístočkov (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 > >>

Hodnoť

 

Rúhači.
 
Hodnoť

vdaka

Pekny clanok
 
Hodnoť

 

Ten mur patri Palestine!
 

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 

Ignorant

Chram bol postaveny na pode, ktora bola legalne kupena. Mur ktory z neho zostal patri komu?
Palestincanom?
Isto by sa ti pacilo, keby tvoj dom prisli okupovat cigani z nedalekej osady a narokovali si nan.
 

trochu ti nerozumiem,

prvý Chrám bol postavený na pôde, ktorú Židia získali vtedy obvyklým legálnym spôsob, t.j. pomocou vojenskej sily ju ukradli predchodcom. Odvtedy boli viackrát porazení a v určitej dobe im víťazný babylonský kráľ umožnil (ponižujúcu) kúpu chrámového okrsku (na to asi narážaš). Potom však chrám prestaval a najmä zväčšil Herodes Veľký, Židmi nenávidený panovník, ktorý si na židovské náboženstvo ani príliš nepotrpel a ktorého prikázania porušoval v prospech gréckych a rímskych zvykov. Chrámový okrsok sa tým úplne zmenil, takže už nebol totožný s tým, ktorý Židia "legálne kúpili" od Babyloncov. Tento chrám potom zničila rímska armáda a po potlačení jedného z ďalších povstaní zas iná rímska armáda odtiaľ Židov vysídlila úplne. Neskôr sa tade prehnali Arabi aj križiaci, potom Turci, no a dnes podľa medzinárodného práva patrí Palestínčanom. Fakt, že ho za jedného z predchádzajúcich zriadení ktosi komusi predal je irelevantný, rovnako ako je irelevantné, či na území dnešných USA môže nejaký kmeň dokázať, že v predamerických časoch právoplatne kúpil niečo od iného kmeňa.

To, čo dnes židia (už s malým "ž", pretože už nejde o národ, ale o náboženstvo) uctievajú, to je oporný múr terasy, ktorú dal vybudovať Nenávidený Herodes. Západný múr (Múr nárekov) hraničí so židovskou štvrťou, preto ho židia využívajú) - na samotnej chrámovej hore sa modliť nesmú.

Palestínčania predstavujú tých obyvateľov, ktorí v okolí chrámovej hory nepretržite žili po mnoho stáročí, sú geneticky asi najpríbuznejší pôvodným židom, ibaže zmenili náboženstvo. Židia predstavujú prevažne novoprišelcov, potomkov Európanov a ďalších etník pomiešaných s potomkami Židov, ktorí opustili Izrael už v staroveku, čiže, na rozdiel od Palestínčanov, si zachovali náboženstvo, nie však gény ani kontinuitu.

V tvojom prirovnaní k cigáňom by to teda bolo tak, ako keby dnes prišli nejakí vyznavači Perúna a predložili ti sväté texty, podľa ktorých majú nárok na tvoj pozemok, pretože ho právoplatne kúpili od Avarov.
 

 

Palestína je územný administratívny názov pôvodného Izraela, ktorý tomuto územiu dali Rimania po potlačení povstania Jehudu Makabejského proti Rímu. Tento názov bol zvolený schválne aby vymazal akúkoľvek zmienku o židovskom osídlení územia.
Tak isto je zdokumentovaná prítomnosť židov nepretržite na tomto území a aj židia v diaspóre si zachovávali vzácnu kontinuitu k Izraelu. Inak samotný názov" palestína", je po stredomorských národoch ktoré zanikli a asimilovali sa. Takže nazývať potomkov lúpeživých arabských kmeňov "palestínčania" je proste blbosť. Alebo keď už, tak označovať všetkých obyvateľov bez ohľadu na náboženstvo. Inak od pádu rímskej ríše až do vzniku moderného Izraela, nebolo na tom území nič, čo by pripomínalo štátny útvar a bolo prakticky neobývané.
 

prečo blobosť?

Veľa národov sa nazýva po zaniknutých útvaroch - Egypťania, Libanonci, Sýrčania, aj český názov Bohemia, Angličania majú názov po dávno vyhynutých Angloch a Británia po Britonoch...

Územie Izraela (o ktoré žida prišli už dávno a už Ježiš nazýval jeho obyvateľov Samaritánmi) ani Judska neboli nikdy neobývané, na to mali príliš lákavú polohu. Po páde Rímskej ríše boli súčasťou Byzantskej, Perskej a Arabskej ríše, neskôr tam vzniklo križiacke kráľovstvo, potom bolo opäť súčasťou Arabskej ríše a následne Osmanskej. Štátom v pravom slova zmysle prestalo byť až po I. svetovej vojne, keď sa dostalo pod britskú správu.

Pokiaľ ide o Palestínčanov, ich meno je odvodené od Filíštinov (Pelištejcov), ale to je meno územia (tak ako meno Británia je odvodené od keltských Britonov). Palestínci samotní sú zmesou arabských dobyvateľov a pôvodného obyvateľstva - Arabi dobyté územia nevyvražďovali, navyše boli s Hebrejmi geneticky veľmi príbuzní.

Zato dnešní svetlovlasí a modrookí židia, ktorí strávili mnoho storočí mimo Izraela, určite pôvodným obyvateľstvom nie sú, napriek tomu, že si v legendách zachovali kontinuitu.
 

 

Tak samozrejme nejaký ľudia tam žili, ale riedko. Samaritáni je sekta nie obyvateľstvo judei, a čo sa tíka toho vyvražďovania, tak záviselo, že kde a kto ťaženie viedol. V princípe sa vyžadovala konverzia na Islam O nejakej mierumilovnosti nemôže byť reči.
 

Kontinuita Anglov a Angličanov

Germánski Anglovia nie sú "zaniknutý národ", ale ich potomkovia sa stali jadrom anglického národa - spolu s pôvodným keltsko-rímskym obyvateľstvom Británie a neskoršími vkingskými osadníkmi (prevažne Dánmi), ktorí sa usadili vo východnom Anglicku.
Transformácia anglosaského jazyka na modernejšiu starú angličtinu je spojená až s Viliamom Dobyvateľom, pod vplyvom ktorého sa začalo šíriť mnoho francúzskych prvkov v jazyku aj kultúre Anglicka.
Základom anglického národa, jeho jazyka a kultúry sú však stále Anglovia, Sasi a Juti, na rozdiel od Walesanov, Škótov a Írov. Pomerne dobre to vidno aj na rozdielnej fyziognómii: napr. pri porovnaní Angličanov D. Beckhama a M. Owena (podľa vzhľadu relatívne blízki Nemcom či Švédom) a naproti tomu Walesanov ako Tom Jones či John Rhys-Davies.

Jednou z najväčších chýb je neuznávanie stáročnej až tisícročnej kontinuity u tých národov, u ktorých to JE MOŽNÉ uznať. Napr. v prípade Slovákov a Maďarov to možné nie je, pretože za ich predkov rozhodne nemožno považovať prevažne "starých Slovanov/Slovákov" a "starých Maďarov". V skutočnosti sa ich jazyky zachovali skôr náhodne a pôvodný personálny substrát (tvorený potomkami pôvodných neolitických roľníkov, keltských a germánskych kmeňov) zostal dobre zachovaný, najmä v Čechách.

Avšak národy ako Angličania, Íri, Švédi alebo Nemci (skôr tí severní, pretože na juhu ide prevažne o germanizovaných Keltov) patria medzi tie, u ktorých až na výnimky možno sledovať takmer neprerušenú generačnú kontinuitu počas mnohých stáročí - v podstate bez asimilačných vplyvov iných starovekých kmeňov či stredovekých národov. Na druhej strane Francúzi sú klasická národná "všehochuť", keďže na severe boli najmä vyššie vrstvy germánskeho (franského, alemanského a burgundského) pôvodu, kým v Bretónsku a na juhu vždy prevládal keltský, resp. mediteránno-latinský prvok.
 

 

Ad "Palestínčania predstavujú tých obyvateľov, ktorí v okolí chrámovej hory nepretržite žili po mnoho stáročí..."

Nuž, v skutočnosti Palestínčania (=Filištínci) nežijú v okolí Jeruzalema a nikde poblíž zhruba 3000 rokov. Etnikum, ktoré sa týmto názvom endogénne nazýva posledných nanajvýš 50 rokov, sú Arabi, presnejšie tá časť Arabov, ktorá z izraelského územia odišla počas Arabmi rozpútanej prvej arabsko-izraelskej vojny.
 

Omyl,

"Jeruzalem podľa medzinárodného práva patrí Palestínčanom"
Ani nie. OSN v 1948 odhlasovalo, ze Jeruzalem je otvorene mesto a nepatri ani Izraelu ani Palestine. Arabi to nerespektovali, napadli mesto, rozdelili ho murom, ostnatym drotom a minovymi poliami. Vsetkych zidov vyhnali, zabili a znicili zidovske synagogy a svate miesta. Zidia nemali pristup k Zapadnemu muru.
V 1967 ked arabi zacali a prehrali vojnu s Izraelom. Izrael otvoril Jeruzalem, odstranil mur, minove polia a spristupnil cele mesto pre vsetky nabozenstva. Dokonca Moshe Dayan slavnostne odovzdal moslemske svate miesta do arabskeho vlastnictva za toto sa arabi podakovali tak, ze teraz kopu a nicia 3000 rocne zidovske pamiatky z prveho a druheho chramu na chramovej hore.
 

 

ale ked tvrdis ze ho ziskali rimania, babyloncania atd., a izraelci ho teraz neziskali v roku 1968 ked porazili arabske vojska ? obsadili ho tak je to ich, ak by si potom neuznaval obsadenie rimanmi byzantincinmi dalej seldzukmi, jeruzalemskym kralovstvom, tak potom by to patrilo stale zidom
2) zidia su len s casti zmes kedze v celom stredoveku boli izraelcania segregovani a zili v getach miesanie nebolo mozne , a palestincania su neni zmes ? arabi nie ? rimania tam nevstupili ? alexander veliky ked dobyl toto uzemie neboli tam greci ? palestincanov mozme predpokladat ze su to kananci ktory su zmiesani so vsetkymi ludmi ktory sem prisli hlavne arabi a potom aj rimania, ale ak nevies tak vsetky narody su zmiesaniny neni su 100% ani slovaci su neni 100% slovania ale zmes chorvatov srbov 17 stor dalej avarov atd nemecka kolonizacia
 

 

ak tym slovakom som sa zle vyjadril su to jasne ze slovania ale boli tu aj ostatne narodnosti ci etnika( nemci, avari, chorvatske a srbske, kumani, rusini a rumuni(valasi) atd. a to vdaka asimilacii viacere narody sa zmiesali ) takze nemozme hovorit o 100% slovanoch ci slovakoch kedze su tiez zmiesanina
 
Hodnoť

 

pride mi to smiesne ako vsetky ostatne nabozenstva.. clovek musi mat pokryvku hlavy.. papieriky z neho sa mozu vyberat len posvatenymi palickami.. ale na druhej strane si uz napr. boh rozmyslel, ze k muru treba chodit bosy.. (asi mu to prestalo vadit)
je sice hriech pocarbat ten mur blbostami ale boha este viac urazi, ked to budete chciet upratat..
je az neuveritelne ako boh (nielen ten zidovsky) casom meni nazor (a na to, ze boh tu vzdy bol a bude, ho v poslednej dobe meni nejako casto).. nastastie sa nemusime bat, lebo chvalbohu ten nazor meni vzdy tak, ze to vyhovuje ludom..
nech ziju nabozenstva!
 

 

maj trochu rešpektu a nesprávaj sa ako chruňo
 

úplne súhlasím, len s malinkou

výhradou, aby si sa aj ty tak ale nechoval, napr. ak bude článok o Panne Márii, či Pánovi Ježišovi, o kresťanoch, či moslimoch, alebo Palestíne, dobre? Treba ten rešpekt a úctu všetkým, čo majú aj iné presvedčenie, či náboženstvo...aby sa potom niektorí nesprávali ako správne píšeš ako tí chruňovia...
 

 

panne márii nakladá pán azgot, to tlmoč jemu. :-)) a palestínčania ex definitione neexistujú, to je objektívny fakt :-)))
 

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 

 

článok o panne márii ani fiktivnom národe tu nebol, takže sem neťahaj svoje oblubené antisemitské témy. a nezabudaj že panna mária aj s nazaretčanom boli židia, a aj váš boh je židovský boh. ste stupenci židovského naboženstva, ktorí uverili v prichod židovského mesiáša.
 

1 2 3 4 > >>

Najčítanejšie na SME Cestovanie