
Rainerova chata, prvý turistický útulok na slovenskej strane vo Vysokých Tatrách, bola postavená v roku 1863 nájomcom Starého Smokovca Jánom Jurajom Rainerom. Chatu, neďaleko Hrebienka, v súčasnosti prevádzkuje Peter Petras, učiteľ a vysokohorský nosič z Kežmarku, ktorý v nej zriadil aj minimúzeum nosičov. Teraz sa podujal na druhú etapu jej rekonštrukcie - kompletnú výmenu šindľom pokrytej strechy. Predtým bola opravená kamenná časť. FOTO TASR - MILAN KAPUSTA
Mikroregión Dolné Pohronie chce oživiť návštevnosť tohto desaťhektárového polostrova, ktorý bol v minulosti miestom celoslovenských mládežníckych stretnutí.
Mikroregión má už vypracovanú štúdiu na budúce rekreačné zariadenie. Prvá etapa počíta s vybudovaním sociálnych zariadení, javiska a autokempu. V ďalšej by v prírodnom prostredí mali vyrásť tenisové kurty, hotel a kaviareň. Ostrovom lásky nazval rekreačné stredisko predseda mikroregiónu a zároveň starosta Kamenného Mosta Ladislav Magát, ktorý bol v roku 1967 spevákom a gitaristom bigbítovej kapely. Spomína si na koncerty v tomto krásnom prostredí, ktoré objavujú i turisti. „Prichádza ich čoraz viac po Moste Márie Valérie medzi Štúrovom a Ostrihomom. Vodáci, ktorí splavujú Hron, sa pýtajú na možnosti stanovania na polostrove.“
Vybudovanie rekreačného strediska Ostrov lásky, od Štúrova vzdialeného dvanásť kilometrov, je vyčíslené na 53 miliónov. Združenie chce časť z nich získať z eurofondov. Štúdia je vypracovaná z prostriedkov Programu obnovy dediny.
Štúrovsko má vyše 33-percentnú mieru nezamestnanosti, samotná obec Kamenín vyše 42-percentnú. „Projekt vytvorí nové pracovné príležitosti pre celý región, v ktorom vidieť prvky ľudovej architektúry a je známy pestovaním viniča. Má podmienky na rozvoj vidieckeho turizmu,“ konštatuje Magát.
Ako povedal ďalej, kamenínska oblasť je pomenovaná po Kamennom moste, ktorý je známy od 12. storočia. Po moste vozili tovar zo soľných skladov v tejto oblasti. V roku 1621 bol na lúkach v obci Kamenný Most uzatvorený mier medzi rakúskym cisárom Ferdinandom II. a Turkami.