
Zhruba pred mesiacom nalepili nápisy „mimo prevádzky“ aj na úschovných skrinkách v najvyššie položenej slovenskej osade Štrbské Pleso. Využívali ich najmä turisti, ktorí si teraz môžu uložiť batožinu len v úschovni otvorenej zhruba do šiestej. Večer uschovajú batožinu výhybkári. FOTO SME – RICHARD FILIPKO
BRATISLAVA – Zo železničných staníc zmiznú úschovné skrinky, do ktorých si cestujúci mohli odkladať batožinu. Železnice tak spolu s redukciou spešnín rušia ďalšiu zo svojich služieb.
Klasické úschovne, ktoré má v prenájme súkromná firma, síce na väčších staniciach ostávajú, ale sú drahšie. Kým za skrinku sa platilo 5 korún, za batožinu do 15 kilogramov sa v úschovni na Hlavnej stanici v Bratislave platí 24 korún. Na stanici je 90 skriniek, ale sú na nich nápisy mimo prevádzky.
„Oprava jedného bloku skriniek stojí stotisíc. Železnice ich už ťažko sprevádzkujú a nové kupovať nebudú,“ povedal zamestnanec úschovne batožín, ktorú prevádzkuje firma Smart BK z Košíc.
Železničná spoločnosť úschovne prenajala ako údajne stratovú činnosť. Vedenie Železničnej spoločnosti tvrdilo, že prenajatím úschovní ušetrí. „Skrinky, ktoré likvidujeme, sú z rokov 1978 – 1979 a zväčša sú nefunkčné. Ich oprava by bola drahá, takže už nemáme záujem udržiavať ich v prevádzke. Navyše batožina v nich nebola bezpečná. Predpokladáme, že túto službu budú pre železničné spoločnosti robiť Železnice SR. Ponúkli sme im, aby nové skrinky kúpili ony. Má to logiku, lebo po tratiach Železníc SR bude prepravovať viac spoločností a každá spoločnosť nemôže mať zvlášť svoje úschovné skrinky,“ povedal hovorca Železničnej spoločnosti Miloš Čikovský.
„Pri cestách do Čiech a späť mi často ostávajú do odchodu ďalšieho vlaku aj dve hodiny času. Kým fungovali úschovné skrinky, odložil som si tašky a išiel na prechádzku po Bratislave. Teraz skrinky nefungujú, čo je pre hlavnú stanicu v hlavnom meste štátu dosť dehonestujúce. Existuje úschovňa, no tá drahá,“ hovorí Prešovčan, ktorý skrinky pravidelne využíval. Sťažnosť poslal aj Železničnej spoločnosti. Asi po troch týždňoch mu prišla odpoveď, že skrinky sú mimo prevádzky na celom Slovensku. Náhrada je vraj v stave riešenia a manuálna úschovňa je prevádzkovaná súkromníkom, ktorý si sám určil cenu.
„Keď tie isté skrinky môžu využívať v Brne, tak musia vyhovovať aj na Slovensku. Na takej stanici, ako je v hlavnom meste, nemôže byť problém ochrániť skrinky pred vykrádaním,“ hnevá sa Prešovčan.
(rf)