plným priehrštím dopĺňame deficit lúčov spôsobený pochmúrnou zimou. Možno si ani neuvedomujeme, že účinky jarného a letného slnka nemusia byť len zdraviu prospešné, ale aj nebezpečné. Veru, už dávno neplatí príslovie: Kam chodí slnko, tam nechodí lekár.
Narušená prirodzená ochrana
Slnečné lúče sa skladajú z infračerveného a ultrafialového žiarenia. Čím je slnko na oblohe vyššie, tým je jeho žiarenie intenzívnejšie. V minulosti sme boli viac prirodzene chránení, lebo nebezpečné žiarenie sa odrážalo od ozónovej vrstvy. Situ-ácia sa však v posledných desaťro-čiach výrazne zmenila. Neustále narastajúca svetová industrializácia spôsobila vytvorenie ozónových dier, cez ktoré preniká do našej atmosféry čoraz viac škodlivého ultrafialového žiarenia spôsobujúceho rakovinové ochorenie kože.
Ideál krásy - opálená pokožka
Napriek zdvihnutému prstu onkológov si ľudia akosi nechcú pripustiť nežiaduce pôsobenie slnečných lúčov na organizmus. Opálená čokoládová pleť je stále považovaná za určitý ideál krásy. Mnohí sa mu dodnes snažia priblížiť, aj keď možno už s väčšou opatrnosťou. Je pravda, že pri dodržiavaní určitých pravidiel sa nemusíme príjemného slnečného kúpeľa úplne vzdať. Stačí poznať typ svojej pokožky, jej reakciu na opaľovanie, dodržiavať odporúčanú dobu pobytu na slnku a pritom používať ochranné prostriedky.
Dĺžka slnenia závisí od fototypu
Typ kože a jej citlivosť na slnečné lúče máme geneticky danú a počas života sa viac-menej nemení. Niekto si môže užívať celé hodiny pri morskej pláži bez zjavných následkov hneď v prvý deň dovolenky, iný po krátkom pobyte na slniečku očervenie ako rak a ostatné dni vytúženého oddychu strávi ošetrovaním spálenej kože. Závisí to od toho, aký je typ. Zaradenie do určitého fototypu určujú vonkajšie znaky ako sú: farba kože, očí a vlasov, množstvo pieh, reakcia kože na slnečné žiarenie pri prvom kontakte. Ľudia s nápadne svetlou pokožkou, blond až ryšavými vlasmi, svetlomodrými a zelenými očami reagujú už na krátky pobyt na slnku veľmi výrazne. Pokožka im sčervená a nikdy nedosiahnu vytúženú hneď. Trochu lepšie sú na tom ľudia v strede fototypového spektra - so svetlohnedými a gaštanovými vlasmi, šedými, tmavozelenými či hnedými očami. Aj tí síce začínajú slnenie miernym sčervenaním pokožky, ktoré však po upokojení prejde do zhnednutia. Bezproblémovú skupinu tvoria ľudia so svetlohnedou až olivovou pokožkou, tmavohnedými a čiernymi vlasmi a hnedými či čiernymi očami. Majú v organizme dostatok pigmentových buniek, ktoré po zasiahnutí slnečným žiarením vybudujú ochrannú vrstvu - melatonín - fil-trujúci škodlivé slnečné žiarenie.
Doba pobytu na slnku
Od typu pokožky sa odvodzuje aj možná dĺžka pobytu na slnku bez ochrany. Ľudia s veľmi citlivou svetlou pokožkou by mali začínať krátkym 5-minútovým opaľovaním a postupne každý deň pridávať po päť minút. Pri dlhšom slnení by mali používať opaľovacie prostriedky s najvyšším ochranným faktorom - až 20. „Tmaví“ ľudia sa môžu hneď v prvý deň opaľovania oddať slnku aj na pol hodinu a vystačia si s krémami s faktorom 8 - 3. Napriek tomu by si mal každý milovník hrejivých lúčov uvedomiť, že prehnane dlhý pobyt na priamom slnku, hlavne v čase jeho najintenzívnejšieho žiarenia medzi 11. a 15. hodinou, je veľmi rizikový. Od viacnásobne opakovaného spálenia kože je len krôčik ku trvalému poškodeniu pokožky, či vzniku rakoviny kože. Údaje z posledných štatistík varujú: za posledných dvadsaťpäť rokov vzrástol výskyt zhubných a nezhubných nádorov kože viac ako dvojnásobne.
Bezpečné solárium?
V posledných rokoch si mnoho ľudí zvyklo nahrádzať prirodzené slnečné svetlo, ktorého je hlavne v zimných mesiacoch nedostatok, slnkom umelým v soláriách. Cieľom je hlavne uchovať si kolorit opálenej pokožky z leta a jesene, alebo získať po zime novú farbu a postupne tak pripravovať svoje telo na vplyv prirodzeného jarného a letného slnka. Aj keď solárium poskytuje pohodlný spôsob získania vytúženej hnedi, nemali by sme zabúdať na nebezpečenstvá súvisiace s jeho používaním.
„Umelé“ opaľovanie má rovnaké účinky, ako pobyt na slnku. UV žiarenie spôsobuje starnutie pokožky, vytvára vrásky a po prekročení doby ožarovania môže viesť ku vzniku nežiaducich pigmentových škvŕn či dokonca rakoviny kože.
Niekoľko zásad pri návšteve solária
Ak budeme v soláriu dodržiavať hlavné zásady, ktoré sa v podstate ani veľmi nelíšia od zásad prirodzeného opaľovania, nespôsobíme koži žiadny väčší šok.
Preto:
obráťme sa na odborníka, aby nám pomohol určiť typ našej pokožky a navrhol optimálny opaľovací program,
pred použitím solária nepoužívajme žiadne kozmetické príp-ravky a parfumy, ktoré by mohli vyvolať alergiu, alebo vznik pigmentových škvŕn,
neošetrujme pokožku bežnými opaľovacími krémami, ale používajme špeciálnu solárnu kozmetiku,
dbajme o ochranu partií s jemnou kožou - očí, pier, prsných bradaviek. Používajme ochranné okuliare a krém na pery s UV filtrom,
neabsolvujme v jeden deň viac ožarovaní a ani nekombinujme solarium s opaľovaním na slnku, UV žiarenie sa sčítava a mohlo by dôjsť k prekročeniu jeho dennej hranice,
odborníci odporúčajú maximálne 30 - 40 návštev solária ročne a po každých desiatich procedúrach pauzu aspoň jeden mesiac,
ak užívame pravidelne nejaké lieky, poraďme sa so svojím lekárom, či môžeme navštíviť solárium.
Kreolka bez rizika
Pekné hnedé sfarbenie pokožky môžeme dosiahnuť za pár hodín aj bez rizika. Stačí si vybrať zo širokého spektra samoopaľovacích výrobkov - krémov, sprejov, mliek. Prípravok pôsobí len na vrchnú vrstvu kože, reaguje s bielkovinou a za jednu až tri hodiny ju sfarbí do hneda. Povrchové rohovinové bunky kože sa asi po týždni menia, staré odumrú, zlupujú sa a s nimi odchádza aj sfarbenie. Preto ak si chceme uchovať kreolovú farbu, musíme na novú pokožku opäť aplikovať vrstvu samoopaľovacieho prípravku. Výber je naozaj široký pre rôzne typy pleti, ale aj špeciálne pre citlivú pokožku tváre. Stačí si nechať poradiť v špecializovaných predajniach.
Aktívna príprava organizmu na leto
Odborníci odporúčajú ľuďom, ktorí radi vystavujú svoje telo slnečným lúčom, aby sa na záťaž žiarenia vopred pripravili, a to hlavne vhodnou stravou. Už od jari treba prijímať viac vitamínu C hlavne vo forme čerstvého ovocia. Po zime je nutné doplniť organizmus aj vitamínmi A (chránia bunky pred agresiou slnka), E (spomaľuje starnutie pokožky) a betakarotén (pomáha pri zhnednutí opálenej pokožky). Stačí, keď zvýšime konzumáciu zeleniny, hlavne mrkvy, špenátu, hlávkového šalátu, papriky, ovocia, naklíčených semien, strukovín a orechov.
Pri dodržiavaní všetkých rád a rozumnom prístupe k pobytu na slnku sa dá prežiť leto bez problémov, v pohode a s krásnou, zdravou a opálenou pleťou.
Autor: Hana Kyseľová