BRATISLAVA – Na zajtra pripravili odborári ďalší protest. Tri hodiny budú blokovať najdôležitejšie diaľničné úseky tak, že budú v oboch jazdných pruhoch jazdiť rýchlosťou 60 kilometrov za hodinu a nedajú sa predbehnúť.
„Začneme ráno o šiestej a skončíme o deviatej. Diaľnice nebude blokovať tak, ako hraničné priechody, keď sme úplne zastavili premávku. Bude to pomalá jazda na šiestich úsekoch v rámci celého Slovenska,“ hovorí viceprezident Konfederácie odborových zväzov Eugen Škultéty.
Odborárov povzbudilo minulotýždňové zablokovanie trinástich najdôležitejších hraničných priechodov. Policajti proti odborárom a blokádam nezasiahli, iba sa z diaľky pozerali a odkláňali prichádzajúce autá. To isté sa predpokladá aj zajtra.
Nie je vylúčené, že na odborársku akciu doplatia iba niektoré dediny, pretože policajti možno odklonia dopravu z diaľnic na vedľajšie cesty. Rannú dopravnú špičku si tak odnesú obyvatelia obcí, cez ktoré vedú mimodiaľničné hlavné ťahy.
Policajti sa ešte nerozhodli, čo urobia, Policajné prezídium dá pokyny svojim ľuďom dnes. Nie je vylúčené, že sa budú snažiť odborárske kolóny dostať preč z diaľnice, ale táto verzia je menej pravdepodobná. Skôr nepustia na diaľnicu iné autá, aby sa nevytvárali zápchy a aby nedošlo ku konfliktom medzi odborármi a ostatnými vodičmi.
Policajti hovorili s odborármi o akcii včera. „Povedali, že nás musia oboznámiť s platnou legislatívou, čo je ich povinnosť, ale represie asi nebudú, polícia nebude vyhrocovať situáciu. Budú sa rozhodovať podľa toho, aká bude situácia na diaľnici,“ povedal po rokovaní na policajnom prezídiu odborársky predák Eugen Škultéty.
Odborári včera nevedeli, či budú blokovať všetkých šesť úsekov, ktoré si naplánovali, ale taktiku už vymysleli. Napríklad na diaľničnom úseku Bratislava – Kúty budú blokovať rýchlu jazdu tak, že o šiestej vyrazia z Kútov aj z Bratislavy naraz oproti sebe osobné autá odborárov v oboch pruhoch. Keď sa Bratislavčania dostanú do Kútov, otočia sa a zasa pôjdu pomaly naspäť. Takto budú jazdiť tri hodiny.
(rf)
Čo chcú odborári
aby rástla cena práce, ide im najmä o zvýšenie minimálnej mzdy (minimálnu mzdu žiadajú zvýšiť zo súčasných 5570 na 8100),
dôchodky, ale aj iné dávky valorizovať o výšku inflácie,
aby vláda prijala ich pripomienky k reformným zákonom (reforma sociálneho systému, daňová reforma).
Požiadavky sú rovnaké ako pred blokovaním hraničných priechodov. Ak sa nimi vláda nebude zaoberať, rozmýšľajú odbory o generálnom štrajku.