BRATISLAVA - Eurá môžu dovolenkári toto leto kupovať o tri koruny lacnejšie ako vlani. Obchodníci predpokladajú, že podobný kurz ako teraz, keď banky predávajú eurá po 42 korún, zostane do konca sezóny.
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
ILUSTRAČNÉ FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
„Krátkodobé oslabenie nie je vylúčené. Dlhodobo by sa mala koruna zhodnocovať. Väčšina predpokladá, že koncom roka bude kurz 40,0 - 40,5 koruny za euro,“ hovorí díler Tatra banky Boris Somorovský.
V lete býva na devízovom trhu menšia aktivita. Preto by zatiaľ kurz nemal veľmi kolísať. „Súčasné úrovne sú zhruba 30 halierov od historického maxima a výhľad na tri mesiace je skôr pozitívny alebo stabilný, pokiaľ sa v domácej politike nič zásadné neudeje,“ povedal díler.
Dolár zlacnel oproti minulému roku ešte výraznejšie. V zmenárňach sa predáva po 36 korún, a je tak lacnejší približne o 11 korún. Predpokladať pohyb dolára na najbližšie leto síce považujú díleri za ťažšie, no ani jeho kurz by sa príliš meniť nemal.
„Dolár je teraz na viac ako štyriapolročnom minime. Za posledný rok sa dosť oslabil, takže je možné, že krátkodobo sa koriguje, ale dlhodobejším trendom skôr bude, že sa stabilizuje,“ myslí si díler Boris Somorovský.
Analytička ČSOB Silvia Čechovičová dodala, že tlaky na oslabovanie dolára môžu naopak v letných mesiacoch pokračovať. „Keďže by mohlo prísť i k miernemu posilneniu koruny oproti euru, dá sa očakávať aj jej posilnenie oproti doláru.“
Nákup valút však považuje už teraz Somorovský za výhodný, keďže sú najlacnejšie za niekoľko rokov. „Ak aj nejaké kurzové pohyby budú, bežný človek na nich veľa nezíska ani nestratí,“ tvrdí díler. (bro)
Zamestnanci cestovných kancelárií by mali sami poradiť, akú menu si do akej krajiny vziať. Všeobecne však platí, že Európa je územím eura a väčšina zvyšku sveta sa radšej orientuje na doláre. Podľa toho by sa mal dovolenkár rozhodnúť, či si vezme eurá, alebo doláre. Na Slovensku totiž môže mať problém zohnať meny niektorých exotických krajín. Zmenárne majú často obmedzenú ponuku len na doláre, eurá, švajčiarske franky, britské libry a meny susedných krajín. Kurzový lístok bánk môže byť bohatší, ale zohnať tureckú líru, bulharský lev či thajský baht môže byť problém.
Niekedy sa v zahraničí zíde aj slovenská koruna. Je totiž plne konvertibilná a teoreticky ju môže vymieňať každá krajina. V skutočnosti však vykupujú koruny len v susedných štátoch, prípadne v Chorvátsku. Inde na kurzových lístkoch chýba. (r)