Paríž 1. jún (TASR) - Na parížskom letisku Charles de Gaulle
včera večer posledný raz pristálo nadzvukové lietadlo Concorde
spoločnosti Air France.
Stroj Sierra Delta absolvoval svoju poslednú cestu z New Yorku za tri hodiny a 45 minút.
Už pri piatkovom odlete do New Yorku si Concorde prišlo pozrieť približne 2000 zvedavcov, ktorých počet pri dnešnom návrate lietadla dosiahol približne 15.000. Medzi 79 pasažiermi elegantného stroja, ktorý početné obecenstvo privítalo búrlivým potleskom, bol aj štátny tajomník francúzskeho ministerstva dopravy Dominique Bussereau.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Na ukončení komerčných letov piatich strojov Concorde, ktoré boli po finančnej stránke veľmi nerentabilné, sa spoločnosti Air France a British Airways dohodli v apríli tohto roku, pričom štyri lietadlá darujú leteckým inštitúciám vo Francúzsku, USA a Nemecku a piaty bude vystavený na letisku Charles de Gaulle.
Neďaleko tohto letiska na severe Paríža sa v júli 2000 krátko po štarte jeden z concordov zrútil, čo si vyžiadalo 113 obetí na životoch. Nešťastie spolu s poklesom leteckej prepravy po 11. septembri 2001 viedlo Air France a British Airways, ktoré ako jediné Concorde využívali, k rozhodnutiu zastaviť komerčnú prevádzku nadzvukových strojov.
Luxusné lietadlo zaradili do pravidelnej prevádzky v roku 1976. Pri rýchlosti 2172 km/h preletelo cez Atlantik za asi tri hodiny, kvôli časovému posunu tak cestujúci pricestovali do USA o hodinu skôr, než z Európy odleteli.
Myšlienka nadzvukového dopravného lietadla nabrala spád v 50. rokoch a pracovali na nej výrobcovia v Británii, Francúzsku, Sovietskom zväze a USA. Prvý prototyp Concordu vyšiel na dráhu v Toulouse v roku 1968. K oblohe sa vzniesol o 13 mesiacov neskôr, tri mesiace po prvom lete sovietskej verzie.