
Stred Európy na Krahuliach.
Kremnica, ktorá oslavuje v tomto roku 675. výročie svojho založenia, bola výrazne ovplyvnená rudným baníctvom. K jubileu mesta prispelo aj občianske združenie Kalvária, ktoré s pomocou mesta a fondu Phare vybudovalo náučné chodníky po stopách baníckej činnosti.
Takáto ucelená sieť, ktorá spája najvýznamnejšie banské pamiatky, zatiaľ v meste chýbala. Ako nám povedal autor projektu náučných chodníkov Oliver Finka, náučná trasa zoznámi návštevníkov s najzaujímavejšími pozostatkami banskej činnosti, ktorá mesto preslávila v celom Uhorsku.
Hoci je vznik mesta doložený listinou Karola Róberta z roku 1328, je pravdepodobné, že banícka činnosť tu prekvitala podstatne skôr. Ľudia zlato najprv získavali ryžovaním, neskôr dobývaním na povrchu aj v podzemí. Banskou činnosťou sa menil reliéf krajiny, pričom viditeľné pozostatky po baníckej činnosti sú aj súčasťou dnešnej krajiny, hoci rudné baníctvo už je minulosťou.
Miestom, kde sa s najväčšou pravdepodobnosťou začala odvíjať tisícročná história baníctva, je prepadlisko Šturec. Ide o najväčšie európske banské prepadlisko, ktorého rozloha je 700 x 300 metrov a maximálna hĺbka dosahuje 180 metrov. Pre turistov je veľmi atraktívne, kvôli bezpečnosti však trasa náučných chodníkov nevedie jeho spodnou časťou. Pohľad naň si však môžete vychutnať z tzv. krásnej vyhliadky, kde ho uvidíte ako na dlani. Jednotlivé náučné chodníky vedú bezpečným terénom a krásnou prírodou, a majú rôznu náročnosť. Okrem najväčšieho lákadla - Šturca sa tu stretnete s ďalšími historickými skvostmi - sčasti obnovenou mestskou kalváriou, pomníkom cisára Františka Lotrinského, zoznámite sa so žilnými systémami a šachtami.
Podľa zástupcu občianskeho združenia Kalvária Milana Rybárskeho sú chodníky špecificky označené. Na rozdiel od klasických turistických značiek, sú náučné banské chodníky označené typickým baníckym znakom s prekríženými kladivkami. KVETA FAJČÍKOVÁ
FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
Náučný chodník č. l:
Šachta Ferdinand - Kalvária - Schultersberg- Pomník Františka Lotrinského - šachta Ludovik - šachta Ferdinand, dĺžka 5 kilometrov, prevýšenie 242 metra, trať stredne náročná - 3 hodiny (možnosť odbočky ku šachte Klinger a k svahu nad obcou Lúčky)
Náučný chodník č. 2:
Banská cesta - Klopačka - Pinga - Nad dobývkami - šachta Kribanus - Nad Kirchbergom - Štátna cesta
dĺžka 3,5 kilometra, prevýšenie 200 metrov, trať stredne náročná - 2 hodiny
Náučný chodník č.3:
Klopačka - Kríž - Jarabica - Križovatka na Krahule - šachta Rudolf - Klopačka
dĺžka takmer 7 kilometrov, prevýšenie 288 metrov, turisticky náročné - 5 hodín (možnosť odbočky ku kostolu Jána Krstiteľa)
Turisti môžu na chodníky vyraziť samostatne (informačné materiály sú k dispozícii v Informačnom centre Kremnica), alebo môžu požiadať o kvalifikovaného sprievodcu. Treba si ho dopredu objednať v Informačnom centre - tel. 045/6742856 (eta)