Bratislava 26. mája (TASR) - Predstavitelia bratislavského Nového Mesta by v najbližších dňoch mali rozhodnúť, či areál Kuchajda bude aj počas tohtoročnej letnej sezóny slúžiť občanom ako prírodné kúpalisko alebo len ako rekreačné stredisko. Všetko závisí od dôležitých rozborov zloženia tamojšej vody. "Kompetentné úrady nám do konca týždňa majú oznámiť, či vzorky spĺňajú potrebné kritériá. Tie sú však také prísne, že sa obávame toho najhoršieho. A síce, že Kuchajda sa stane rekreačným areálom, kde sa návštevníci nebudú môcť kúpať," vysvetlil dnes novinárom starosta Nového Mesta Richard Frimmel.
Riaditeľ EKO-podniku verejnoprospešných služieb Viliam Žákovič doplnil, že normy platné na Slovensku sú v tomto smere pravdepodobne najprísnejšie v Európe, čo sa odzrkadlilo aj v množstve takýchto zariadení. "Od roku 2002, keď opatrenia nadobudli platnosť, zostali v prevádzke zo 71 prírodných kúpalísk len štyri. V tomto sme už predbehli aj Európsku úniu," konštatoval. Prevádzkovateľ je povinný na vlastné náklady odobrať vzorky z vody a dať urobiť potrebné rozbory na začiatku aj na konci sezóny a medzi tým aj každé dva týždne. "Pre nás je to finančne dosť náročné. Za jednu sezónu na to vynaložíme takmer 400 tisíc korún," priblížil.
Rozbory ale nie sú jedinou podmienkou potrebnou na prevádzku prírodného kúpaliska. Zákon napríklad tiež stanovuje, koľko štvorcových metrov je potrebných pre jedného návštevníka tak vo vode, ako i na suchu, koľko majú mať k dispozícii šatní, sociálnych zariadení, spŕch a podobne. "S tými metrami je to vyslovene nezmysel," rozhorčil sa Žákovič. Ako dodal, každý občan, ktorý sa ide kúpať do prírody, musí si byť vedomý, že to nie je chemicky udržiavané kúpalisko.