SME

Praktické rady na cestovanie

Poznáte dostatočne Európu? Cestovné kancelárie síce ponúkajú množstvo zájazdov od Baltu až po Jadran, ale na dovolenku sa dá ísť aj na vlastnú päsť. Neraz vás to vyjde oveľa lacnejšie a uvidíte a zažijete oveľa viac, než keby ste dovolenku strávili v ...

Dovolenkovať sa dá aj bez cestoviek. Môžete sa vybrať napríklad do Eastburnu (Veľká Británia) a ležiac na plátennom ležadle na móle, vypočuť si koncert. FOTO - ARCHÍV TASR

Poznáte dostatočne Európu? Cestovné kancelárie síce ponúkajú množstvo zájazdov od Baltu až po Jadran, ale na dovolenku sa dá ísť aj na vlastnú päsť. Neraz vás to vyjde oveľa lacnejšie a uvidíte a zažijete oveľa viac, než keby ste dovolenku strávili v turistickom areáli.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V prílohe vám prinášame praktické informácie, ako si vybrať cestu po Európe.

SkryťVypnúť reklamu

Podmienky na cestovanie sú v rôznych krajinách veľmi odlišné. Za najrizikovejšie sa považujú krajiny bývalého Sovietskeho zväzu či Balkánu. Tam by mal byť turista ostražitejší a nespoľahnúť sa vždy na to, že tamojšia polícia sa správa korektne.

V balkánskych krajinách musíte rátať s tým, že sa od vás bude žiadať úplatok. Vhodné je mať pripravené balíčky cigariet, fľaše alkoholu alebo menšiu sumu zahraničnej meny. Tieto krajiny sú však pre svoje osobitosti, iný životný štýl, režim či národné zvyklosti pre turistu veľmi zaujímavé.

Západná Európa sa všeobecne považuje pre turistov za oveľa bezpečnejšiu, ale aj tam sa odporúča dodržiavať základné pravidlá bezpečnosti: chrániť príručnú tašku s dokladmi a peniazmi, parkovať na vyznačených a bezpečných miestach, nikdy nenechávať cenné veci v aute, batožinu radšej natlačiť do kufra, aby čo najmenej vecí bolo viditeľných.

SkryťVypnúť reklamu

Treba využívať možnosti hotelových trezorov, cenné predmety nenechávať v hotelových izbách, nekempovať mimo vyznačených miest. Na miestach, kde je zvýšená koncentrácia ľudí, ako sú stanice, prístavy, letiská, trh, sa najčastejšie vyskytujú vreckári.

Ako predísť nepríjemnostiam 

Pred cestou sa dôkladne informujte

Podmienky na cestovanie si zistite na zastupiteľskom úrade daného štátu. Zapíšte si dôležité adresy a telefónne čísla (zastupiteľský úrad, polícia, prvá pomoc) a informujte sa o základných predpisoch, ale aj o miestnych zvyklostiach.

Kontaktná osoba

O pláne cesty informujte blízku osobu na Slovensku, ktorú budete v pravidelných intervaloch informovať o priebehu cesty a na ktorú sa môžete v stave núdze nakontaktovať.

Cestujte v skupine a cez deň

SkryťVypnúť reklamu

V rizikových oblastiach sa snažte cestovať v skupine. Keď nemusíte, nerozdeľujte sa a necestujte v noci.

Chráňte svoje doklady a cenné predmety

Pred cestou si dvakrát okopírujte hlavnú dvojstranu cestovného pasu. Jednu nechajte doma kontaktnej osobe, druhú noste so sebou. V prípade straty si tak zjednodušíte vybavovanie náhradného cestovného dokladu na slovenskom zastupiteľskom úrade. Aspoň minimálnu sumu peňazí je výhodné nosiť na viacerých miestach, lebo ak vám napríklad ukradnú peňaženku, ostane vám aspoň časť hotovosti. Výhodná je medzinárodná platobná karta i cestovné šeky.

Odporúča sa vybavenie poistenia

Zabezpečte si kompletné zdravotné poistenie liečebných a iných nákladov v zahraničí ešte pred odchodom. S niektorými štátmi má Slovensko dohodnutú bezplatnú zdravotnú starostlivosť (podrobnosti v článku o zdravotnej starostlivosti). Na SOS kartičku si napíšte svoju krvnú skupinu a adresu vašich najbližších pre prípad, že by sa niečo stalo. Zabezpečte si aj havarijné poistenie.

SkryťVypnúť reklamu

Snažte sa dodržiavať miestne predpisy a zvyky

Vstupom na územie cudzieho štátu podliehate jeho zákonom. V prípade porušenie miestneho zákona vám môžu udeliť pokutu, ktorá môže byť niekoľkonásobne vyššia, ako by ste zaplatili na Slovensku. Na Cypre môžete za prechovávanie drog skončiť vo väzení.

V prípade núdze sa hneď obráťte na náš zastupiteľský úrad. Adresu majte stále pri sebe.

Doklady noste stále so sebou

Pri riadení motorového vozidla potrebujete slovenský a prípadne medzinárodný vodičský preukaz, osvedčenie o technickom preukaze vozidla, zelenú kartu, pri požičanom aute notársky overený doklad o požičaní vozidla.

Dodržujte colné predpisy

Predpisy upravujúce dovoz či vývoz niektorých predmetov (viac v článku o colných predpisoch), napríklad kameňov, mincí, zbraní, starožitností, liečiv a predmetov vyššej hodnoty. Porušenie miestnych predpisov býva veľmi sankcionované. V niektorých prípadoch hrozí dokonca aj väzenie. Pri nákupoch si vyžiadajte a uschovajte pokladničné doklady pre prípad kontroly.

SkryťVypnúť reklamu

Choďte do zahraničia zdravý

Ak vás bolia zuby, určite to nenechávajte na neskôr. Nezabudnite si lieky, ktoré pravidelne užívate, ale aj základnú lekársku výbavu. Pozor pri niektorých liekoch s omamnými prostriedkami, ak užívate napríklad lieky na spanie, vezmite si so sebou potvrdenie od lekára, že takýto liek užívate.

Víza

Pri vstupe do Schengenu si pýtajte pečiatku

Medzi krajinami tzv. schengenskej dohody platí zrušenie vzájomných hraničných kontrol. Tie sa vykonávajú len na vonkajších hraniciach Schengenu.

Ministerstvo zahraničných vecí odporúča získať pečiatku o vstupe na územie schengenských štátov už na hraničnom priechode s Rakúskou republikou, ktorá je pre slovenských občanov najčastejšie vstupnou krajinou do schengenského priestoru. Pobyt pre obyvateľov nečlenských krajín je povolený maximálne na 90 dní počas 6 mesiacov.

SkryťVypnúť reklamu

Škandinávske krajiny

Do škandinávskych krajín je možné cestovať bez víz maximálne na 90 dní.

Do dĺžky pobytu sa kumulovane započítavajú návštevy všetkých piatich škandinávskych krajín (v Dánsku, Fínsku, Švédsku, Nórsku a na Islandu) za posledných šesť mesiacov .

Cestovný pas

Každý občan musí mať pri ceste do zahraničia platný vlastný cestovný doklad. Občianske preukazy SR uznávajú ako cestovné doklady len Česká republika a Švajčiarska konfederácia. Dieťa do 15 rokov veku môže bez cestovného dokladu cestovať len vtedy, ak je zapísané v cestovnom doklade rodiča alebo zákonného zástupcu do opatery ktorého bolo zverené a cestuje spolu s ním.

Väčšina krajín pri vstupe požaduje, aby platnosť cestovného dokladu presahovala 2 - 6 mesiacov dátum predpokladaného skončenia pobytu v krajine.

SkryťVypnúť reklamu

Bezvízový styk obojstranný

Kde víza potrebujete

Víza sú potrebné pri ceste do Albánska, Bieloruska, Ruska a na Ukrajinu.

BIELORUSKO

Ak cestuje občan SR do Bieloruska za obchodným účelom alebo na návštevu na obdobie do 30 dní, nemusí pri žiadosti o udelenie víz predkladať pozvanie. Žiadosť o udelenie víza sa predkladá s označením účelu cesty, s obchodným menom, resp. menom a priezviskom navštevovanej osoby, ako aj adresou pobytu v Bieloruskej republike.

Víza môžu občania SR dostať na veľvyslanectve v Bratislave, medzinárodnom letisku Minsk 2 alebo na ktoromkoľvek Veľvyslanectve Bieloruskej republiky v zahraničí.

II. JEDNOSTRANNÝ BEZVÍZOVÝ STYK

Írska republika (dočasne) 90 dní (len pre občanov Írskej republiky)

Srbsko a Čierna Hora 30 dní (platí len na turistiku od 1. 4. - 30. 9. 2003)

SkryťVypnúť reklamu

Veľká Británia (dočasne) 180 dní (len pre občanov Veľkej Británie)

Víza nepotrebujete do nasledujúcich krajín.

Belgické kráľovstvo 3 mesiace

Bulharská republika 30 dní

Cyperská republika 30 dní

Česká republika bez špecifikácie

Dánske kráľovstvo 3 mesiace

Estónska republika 90 dní

Fínska republika 3 mesiace

Francúzska republika 3 mesiace

Grécko 90 dní

Holandské kráľovstvo 90 dní

Chorvátska republika 30 dní

Írsko 3 mesiace (dočasne pozastavené pre občanov SR od 19. 10. 1998)

Lichtenštajnské kniežatstvo 90 dní

Litovská republika 90 dní

Lotyšská republika 90 dní

Luxemburské veľkovojvodstvo 3 mesiace

Maďarská republika 90 dní

Maltská republika 3 mesiace

Monacké kniežatstvo 3 mesiace

Nemecká spolková republika 3 mesiace

Nórske kráľovstvo 3 mesiace

Poľská republika 90 dní

SkryťVypnúť reklamu

Portugalská republika 90 dní za polrok

Rakúska republika 90 dní

Rumunsko 30 dní

San Marino 30 dní

Slovinská republika 90 dní

Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska 6 mesiacov (dočasne pozastavené pre občanov SR od 8.10.1998)

Španielske kráľovstvo 90 dní

Švajčiarska konfederácia 3 mesiace

Švédske kráľovstvo 3 mesiace

Talianska republika 30 dní

Vatikán 30 dní

Zdroj: MZV SR

Diaľničné poplatky

Presné a podrobné ceny diaľničných poplatkov vo všetkých krajinách nájdete na Stella centre dopravných inormácií www.stelacentrum.sk. V prehľade prinášame len základné informácie, ktoré sa týkajú osobných áut bez prívesov.

Belgicko - diaľničné poplatky nie sú zavedené.

Bielorusko - autobusy platia pri vstupe mýtne, osobné autá neplatia nič.

Bulharsko - pri vstupe sa platí 10 USD, za kilometer sa platí ďalší poplatok 0,10 USD.

SkryťVypnúť reklamu

Česká republika - treba si kúpiť diaľničnú nálepku. Ročná stojí 800 českých korún, mesačná 200, 10-denná 100 korún.

Dánsko - diaľničné poplatky sa neplatia.

Fínsko - diaľničné poplatky sa neplatia.

Francúzsko - na diaľnicach sa platia poplatky (péage), ktoré sú veľmi rozdielne (podľa úseku, iné sú v pracovné dni, iné cez sviatky). Odporúčame však využívať paralelné národné cesty, za ktoré sa neplatí a sú podobnej kvality ako diaľnice u nás.

Grécko - poplatky sú členené podľa úsekov ciest. Pohybujú sa od 0,70 do 1,40 eur.

Chorvátsko - diaľničné poplatky sa vyberajú formou mýtneho, vždy za konkrétny úsek diaľnice. Poplatky sa pohybujú od 6 do 30 kún, no nájdu sa aj vo výške 50 kún.

Írsko - diaľničné poplatky sa neplatia.

Island - pri jazde autom sa platí poplatok za cestu asi 3200 ISK (asi 1600 Sk) za každý začatý týždeň.

SkryťVypnúť reklamu

Litva - diaľničné poplatky sa neplatia.

Luxembursko - diaľnice sa pre osobné autá neplatia.

Taliansko - poplatky sú v rôznej výške, od 2,70 eur až po 35 eur pri dlhých vzdialenostiach.

Maďarsko - diaľničné poplatky nie sú stabilné. V súčasnosti týždenný diaľničný poplatok (platí 9 dní) na diaľnici M1 a M3 je 1500 forintov, na diaľnici M5 (Budapešť - Szeged) za každú cestu je 2500 forintov. Spoplatnené sú aj niektoré úseky diaľnic M-1 a M-5, za každé použitie asi 900 forintov.

Macedónsko - diaľničné poplatky sú rôzne od cesty.

Nórsko - na niektorých cestných úsekoch (vstup do miest: Oslo, Drammen, Stavanger, Bergen, Trondheim) treba zaplatiť mýto za použitie cesty, mostu alebo tunela.

Poľsko - poplatky sa platia na určitých úsekoch a stoja 10 zlotých. Ak sa používajú len časti diaľnice, poplatok sa znižuje na polovicu.

SkryťVypnúť reklamu

Portugalsko - individuálne poplatky podľa diaľničného úseku.

Rakúsko - v Rakúsku sú diaľničné nálepky. Na rok stojí 72,6 eura, na 2 mesiace 21,8 eura, na 10 dní 7,6 eura. Navyše sú spoplatnené niektoré úseky diaľnic.

Rumunsko - sú dva druhy poplatkov. Štátne, ktoré vyberá na hraničných priechodoch pracovník rumunskej agentúry, potom sú miestne poplatky. Za použitie mosta cez Dunaj na úseku Giurgiu - Vadul OII a Fetesti - Černá voda sa platí 400 - 3000 lei.

Slovinsko - poplatky sú členené podľa úsekov ciest. Pohybujú sa od 160 do 1400 toliarov.

Srbsko a Čierna Hora - poplatky sa vyberajú len za diaľničné úseky. Pohybujú sa od od 5 do 13 eur.

Španielsko - poplatky sa vyberajú od úsekov diaľnic, pohybujú sa od 1 do 20 eur.

Švajčiarsko - za použitie diaľnice treba zakúpiť nálepku za 40 švajčiarskych frankov, platí po celý rok.

SkryťVypnúť reklamu

Švédsko - diaľničné poplatky sa neplatia.

Turecko - výška poplatkov je rôzna podľa úsekov.

Ukrajina - poplatky za diaľnice nie sú zavedené.

Zdroj: SME, Stella centrum

CENY POHONNÝCH LÁTOK

Krajina bezolov. benzín (95) (98) Nafta LPG

Belgicko 42,63 45,14 33,02 14,21

Bulharsko 28,20 30,57 24,76 16,14

Česká republika 36,59 41,58 32,27 14,52

Dánsko 47,56 48,80 38,45 37,11

Estónsko 23,86 26,79 23,19

Fínsko 43,47 44,30 33,02 16,72

Francúzsko 43,47 44,30 33,85 19,23

Grécko 33,02 36,36 29,67 -

Holandsko 49,74 51,83 34,27 16,72

Chorvátsko 36,97 38,52 31,73 17,11

Írsko 37,20 41,79 34,27 20,90

Srbsko a Čierna Hora 32,02 32,62 28,68 -

Litva 28,38 32,01 24,28 -

Lotyšsko 28,18 30,19 26,16 -

Luxembursko 33,85 35,11 28,00 12,96

Macedónsko 31,41 - 26,23 16,91

SkryťVypnúť reklamu

Maďarsko 40,47 42,00 35,78 22,15

Nemecko 46,39 48,06 37,62 25,10

Nórsko 49,24 50,52 46,41 40,57

Poľsko 33,09 35,79 27,17 13,04

Portugalsko 40,54 43,05 29,26 20,06

Rakúsko 37,62 40,96 30,93 25,10

Rumunsko 26,97 31,07 24,17 08,80

Rusko 12,73 13,58 10,55 -

Slovensko 30,80 33,50 31,70 14,90

Slovinsko 33,13 34,63 29,23 21,33

Španielsko 34,69 38,45 30,51 -

Švajčiarsko 37,88 39,59 39,30 33,61

Švédsko 41,76 43,12 35,44 23,63

Taliansko 44,72 - 37,62 21,32

Turecko 35,31 - 26,02 -

Veľká Británia 47,70 50,89 48,34 24,17

Ceny sú prerátané na Sk, podľa aktualizácie 9. 5. 2003

Zdroj: Stellacentrum

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  2. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  3. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  4. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  5. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  6. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  7. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  8. Na Marka oharka do jarka
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 50 172
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 975
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 8 816
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 437
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 8 057
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 948
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 792
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 4 167
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Soňa Fröhlichová: Bazilej (Basel, Bâle) je pozoruhodné mesto, žijúce kultúrou, športom a tradíciami
  2. Soňa Fröhlichová: Bazilejský karneval trvá 72 hodín
  3. Iveta Bakitová: Fínsko - 5 dní v krajine tisícich jazier v zime
  4. Irena Šimuneková: Rozhľadňa pod Klenovou
  5. Blanka Ulaherová: Pokakalsapeter, veselý cintorín, plno kaktusov a hmyz na zožratie (Mexiko 2024/2)
  6. Martin Majzlan: Icefields Parkway – Najkrajšia cesta na svete
  7. Ladislav Kucharik: Thajsko Krabi Maya Bay
  8. Dada Vozáriková: Človek by nepovedal, aké krásne sú albánske hory
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 99 551
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka 79 653
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 484
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 808
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 121
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 773
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 098
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 744
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Tupou Ceruzou: Businessman
  5. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
SkryťZatvoriť reklamu