Bratislava 20. mája (TASR) - Odborári v piatok 23. mája zablokujú prístupové cesty k 13 až 14 hraničným priechodom Slovenska s Českom, Maďarskom, Rakúskom a Poľskom.
Po koordinačnej porade odborárov o tom TASR dnes informoval predseda odborového zväzu OZ KOVO Emil Machyna. "Pôjde určite o 13 priechodov, o štrnástom priechode ešte diskutujeme," konštatoval E. Machyna. Konkrétne hraničné priechody plánujú odborári zverejniť vo štvrtok na spoločnej tlačovej besede Konfederácie odborových zväzov (KOZ). Prípadné blokovanie hraníc by mohli ešte zastaviť stredajšie rokovania odborárov s vládou a zamestnávateľmi v rámci tripartity. "Počítam však, že už nedôjde k zastaveniu štrajku," zdôraznil E. Machyna. "Podľa doterajších reakcií aj zo strany ministra Ľudovíta Kaníka nepredpokladáme, že by došlo k zastaveniu protestných akcií," doplnil hovorca KOZ Ľubomír Čierny. Podľa neho by k dohode mohla viesť ústretovosť vlády k rokovaniam o požiadavkách odborárov.
Pri blokovaní hraničných priechodov E. Machyna nepredpokladá, že by mohlo dôjsť ku konfliktom. "Splnili sme si oznamovaciu povinnosť v zmysle zákona a tak nepredpokladáme problémy s políciou," konštatoval. Odborári tiež nepredpokladajú prehraté spory s dopravcami, ktorým dnes ČESMAD poradil uplatňovať si svoje škody spôsobené blokádou hraníc súdnou cestou. "My máme právo na štrajk v zmysle ústavy a ústava je vyššia právna norma ako trestný poriadok," upozornil E. Machyna. "Dopravcovia majú plné právo na podanie žaloby, ak si myslia, že za štyri hodiny im vzniknú škody. Niekedy stoja na hraničných priechodoch aj 20 hodín a zaujímavé, že nežalujú hraničiarov," podotkol E. Machyna. Dodal, že dopravcovia musia dokázať, že im škoda naozaj vznikla.
Okrem blokovania hraníc majú odborári pripravené ďalšie protestné akcie. Na stredu 28. mája je naplánované protestné stretnutie učiteľov, ďalší týždeň 4. júna chcú odborári blokovať všetky diaľničné úseky na Slovensku a následne pripravujú štrajk učiteľov základných a stredných škôl. "Všetky protestné akcie chceme koordinovať s políciou tak, aby nedošlo k ujme na zdraví alebo poškodeniu majetku," dodal E. Machyna.
Medzi požiadavky odborárov patrí najmä zvýšenie minimálnej mzdy na úroveň 8 100 Sk. Ďalej žiadajú valorizáciu všetkých sociálnych dávok i prídavkov na deti o výšku inflácie. Odborári požadujú aj rokovania o ich požiadavkách v oblasti daňovej a sociálnej reformy.