
FOTO – AUTOR, ARCHÍV
Zlodeji majú záujem o klasiku
Nejde o hudbu, ale o autá. V Amerike je vraj medzi zlodejmi najväčší záujem o klasické športové automobily Chevrolet Corvette a Ford Mustang. Prvá značka má „zastúpenie“ v krádežiach asi 13, druhá 7 percent. A teraz sa podržte! Oba automobily sa vraj kradnú pre náhradné súčiastky, ktoré majú čoraz vyššiu hodnotu. Ak po rokoch zháňate náhradnú súčiastku na staršieho klasika amerických ciest, musíte poriadne zaplatiť a práve to sa vraj zlodejom neuveriteľne vypláca.
Novinky na českých cestách
Zákonodarcovia to v Čechách asi nebudú mať ľahké. Autoklub Českej republiky prichádza s viacerými návrhmi, ktoré by mali zvýšiť bezpečnosť na cestách. Prvým je svietenie automobilov počas dňa aj v lete, možnosť odobrať vodičský preukaz na mieste priestupku, nižšia hranica prekročenia rýchlosti v obci a na diaľnici s prísnejším postihom, bodovanie priestupkov (podobne ako v Nemecku), potom odobratie vodičského preukazu a preskúšanie, zákaz vzájomného predbiehania kamiónov na diaľnici v pracovných dňoch. Dokonca sa objavila správa o tom, že by sa mala maximálna rýchlosť na diaľnici znížiť na 110 km/h. Česká republika by tak vytvorila „rýchlostný rekord“. Pomalší sú v porovnaní s dnešnou 130-kou široko-ďaleko len Švajčiari (120 km/h na diaľnici).
BMW 5 v lete
Ohlásený nasledovník automobilu BMW 5 by sa mal objaviť na európskych trhoch v júni tohto roku. Svoju svetovú výstavnú premiéru absolvuje na jesennom autosalóne IAA vo Frankfurte.
Lancia pokračuje štúdiou
Po svetovej premiére malej Lancie Ypsilon v Ženeve predstavila táto talianska značka štúdiu. Pôdu pre svetovú premiéru ponúkol nedávny autosalón v Barcelone. Koncept sa volá Grandturismo Stilnovo a mal by naznačovať tvary nového automobilu nižšej strednej triedy.
Prvá čerpačka vodíka
Koncom apríla otvorila firma Shell Hydrogen prvú verejnú vodíkovú čerpaciu stanicu na svete. V Reykjavíku, teda na Islande, kde už v rámci skúšok premávajú tri automobily spoločnosti DaimlerChrysler. Ďalšie takéto stanice majú vzniknúť vo Washingtone a v Tokiu, čo naznačuje, kde sa alternatívnym pohonom venuje veľká pozornosť. Vodík sa vyrába priamo na stanici elektrolýzou vody. Je to ďalší krok v procese využitia palivových článkov ako alternatívnych zdrojov energie.
Najmenší Citroen v civile
Keď značka Citroen predstavila na ženevskom autosalóne športovú verziu automobilu Citroen C2 Sport, nebolo pochýb o tom, že onedlho príde aj civilná verzia najmenšieho „Francúza“. Ako vidno, tento výrobca sa snaží, veď v tesnom slede predstavil (počas uplynulých 18 mesiacov) automobily C3, C3 Pluriel a C2. A my sa k tomuto automobilu, ako horúcej novinke vrátime na budúci týždeň.
Trabant ožíva
„Plastový“ automobil Trabant sa vyrábal od roku 1957 do roku 1991, dnes ho už na našich cestách vídať čoraz zriedkavejšie. Predstavte si však, že sa možno objaví na afrických cestách, kde sa vyžaduje bezproblémovo udržiavateľné auto. Zároveň by tento automobil mal slúžiť na dopravu stavebného materiálu alebo produktov z fariem. Zatiaľ prebiehajú štúdie a hľadajú sa tí, ktorí by to zafinancovali. Trabant by sa potom volal priliehavo AfriCar a keby sa mu veľmi darilo, možno by sa mu otvorili dvere aj do ďalších štátov.
Prechodný pokles v BMW
Automobilka BMW zaznamenala za prvý štvrťrok pokles hrubého zisku o 18 percent. Tento pokles oproti rovnakému obdobiu minulého roka spôsobili náklady na nové modely. Predaj luxusných automobilov zaznamenal pokles na hranici siedmich percent. Spôsobilo to pravdepodobne očakávanie nových modelov. Veľmi dobre sa predával Mini, jeho predaj vzrástol o celú štvrtinu.
Exteriér
Na prvý pohľad trocha americký, v porovnaní so šiestou generáciou vyzývavejší. Dynamický vzhľad karosérie dosiahli prevažne hranami. Predná časť: maska v tvare širokého „U“, doplnená badateľným „H-áčkom“, logom tvorcu. Po boku široko natiahnuté svetlomety, zasahujúce až do predných blatníkov. V podobnom tóne dizajnu aj zadné svetlá. Kombík narástol na dĺžku na 475 cm, za piatymi dverami objem batožinového priestoru v základnom usporiadaní 576 l.
Interiér
Veľmi príjemný, dobre tvarované sedadlá, vodičovo výškovo nastaviteľné. Novinka v Accorde: aj pozdĺžne nastaviteľný volant. Medzi prednými sedadlami lakťová opierka. Po odklopení vrchnej časti odhalí dva rôzne veľké odkladacie priestory. Všeobecne veľmi dobrá ponuka odkladacích miest. Dostatok miesta aj na zadných sedadlách. Volant dobre padne do ruky, prístroje veľmi dobre čitateľné, príjemné podsvietenie. Okná vpredu aj vzadu elektricky ovládané, rovnako aj vonkajšie spätné zrkadlá. Veľmi dobré dielenské spracovanie a kvalitné materiály. Dvojzónová klimatizácia.
Ergonómia
Všetko na dosah, funkcie ovládania rádia na volante, verzia kombi s premysleným mechanizmom sklápania zadných sedadiel. „Jednopohybové“ sklopenie: stredná opierka do spodnej polohy, po uvoľnení páčky na vrchnej časti operadla nasleduje automatické sklopenie opierky hlavy a pri sklápaní operadla sa postupne dostane sedacia časť do zvislej polohy. Výsledok sklopenia oboch delených sedadiel: rovná ložná plocha.
Motor
Zdvihový objem 2,0 l, technika i-VTEC (elektronicky riadené premenlivé časovanie a zdvih ventilov) a VTC (premenlivé časovanie ventilov). Maximálny výkon 114 kW, krútiaci moment 190 Nm. Dobrá pružnosť, tichý chod, priemerná spotreba počas testu 10 l/100 km.
Prevodovka
Manuálna päťstupňová, jednoznačné a presné radenie, odstupňovaná s ohľadom na krútiaci moment a rovnomerné zrýchlenie.
Bezpečnosť
Bezpečnostná štruktúra karosérie, šestica airbagov (2x čelné, 2x bočné a 2x hlavové). Intuitívne ovládanie všetkých prvkov. Okná a vonkajšie spätné zrkadlá v „elektrike“. Účinná brzdová sústava s ABS a EBD, kotúčové brzdy vpredu aj vzadu, atď.
Jazda
Dynamický motor, dobrá ponuka miesta vo vnútri aj v „kufri“ (dobré prepravné možnosti pre objemnejšie predmety). Výborne vyladený podvozok, istý na vozovke, bezproblémové absorbovanie menších nerovností.
Záver
Honda Accord Tourer ponúka vďaka „batohu“ vyššie úžitkové vlastnosti rodinám, športovcom a chalupárom. Celkový dojem z automobilu je veľmi dobrý, priemerná spotreba paliva primeraná veľkosti vozidla a zdvihovému objemu motora.
JOZEF BENÍČEK