SME

Biely dom sa na leto presťahoval na texaský ranč

Od čias Richarda Nixona si ani jeden americký prezident nevybral jednomesačnú dovolenku - ako to teraz urobil George Bush.


Bush práve podpísal na svojom ranči v Crawforde zákon o finančnej podpore farmárom. FOTO - REUTERS



Zrejme mal do určitej miery aj výčitky, že na celý august opustí Washington, a tak zriadil improvizovaný Biely dom na svojom ranči v malom mestečku Crawford vo svojom domovskom Texase. Odtiaľ sa vyjadruje k domácemu aj svetovému dianiu. „Jediný spôsob, akým sa v lete možno dostať do správ, je zmiznúť z Washingtonu,“ píše denník San Francisco Chronicle.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mesiac je príliš veľa?

Bushov dlhý oddych sa stal aj predmetom prieskumu verejnej mienky. Podľa prieskumu Gallupovho ústavu si až 55 percent Američanov myslí, že tridsať dní je príliš veľa. Tri percentá dokonca vravia, že prezident by si vôbec nemal brať dovolenku, čo je, pravdaže, veľmi extrémny názor. Päť percent by prijalo, keby prezident oddychoval menej ako týždeň, 22 percent sa prihovára za dva týždne, 19 za tri a 31 percent by poslalo šéfa Bieleho domu na dovolenku až na štyri týždne.

SkryťVypnúť reklamu

Lenže americkí novinári, ktorí prezidentom nič nedarujú, polemizujú teraz o dvoch veciach: či je vôbec profesionálne, aby prvý muž štátu sťahoval Biely dom na ranč spolu s poradcami a s tlačovým hovorcom na taký dlhý čas. Navyše sa nevedia dohodnúť, či sú štyri týždne mesiac, a teda tridsať či tridsaťjeden dní. Zdá sa, že George Bush zostane na ranči až do nedele 2. septembra.

Kde oddychovali americkí prezidenti

Aj keď majú americkí prezidenti k dispozícii letné sídlo Camp David neďaleko Washingtonu, každý si v kútiku duše pestoval nejaký výnimočný kúsok Ameriky, ktorý mu bol najvzácnejší. Prezident George Bush sa vyslovene doma cíti iba v texaskom Crawforde. Ešte nebol pri moci ani plné dva týždne a prvý víkend odletel na ranč. Teraz tam oddychuje s manželkou Laurou, dcérami a psom. Na rozlohe tisícšesťsto akrov pôdy na polceste medzi Crawfordom a väčším mestom Vaco je naozaj doma. Mnohým sa zdá, že tam trávi viac času, ako keď bol guvernérom a býval v Austine.

SkryťVypnúť reklamu

Na kovboja sa hrával aj prezident Lyndon Johnson, tiež Texasan. On na kritiku odpovedal: „Ľudia sa o prezidenta zaujímajú iba vtedy, keď je chorý, alebo ak umrie.“ Ide o dosť drsné slová, ale prezidenti zrejme vedia svoje. Richard Nixon cestoval do domovskej Kalifornie, kde je aj pochovaný. Harry Truman mal malý Biely dom na floridskom ostrove Key West, kde sa podľa vzoru spisovateľa Ernesta Hemingwaya venoval rybačke. Floridský Biely dom dosiaľ hojne navštevujú turisti. Dwight Eisenhower zbožňoval coloradský Denver, lebo v horách dokázal nabrať najviac síl. Nuž a John Kennedy? Ten sa zasa nevedel dostatočne vyblázniť na jachtách pri pobreží Massachusetts.

Ku skutočnému kovbojovi mal naozaj najbližšie Ronald Reagan. Na kalifornskom ranči v Santa Barbare rúbal drevo, jazdil s manželkou Nancy na koňoch, opekal barbecue. Hral skutočný život pravého Američana. Napokon, je o ňom známe, že sa nepretrhol ani počas prezidentovania v Bielom dome. Veľmi zriedka bol v Oválnej pracovni ráno pred deviatou hodinou a poobede si zvykol zdriemnuť, aby o piatej pracovňu celkom opustil.

SkryťVypnúť reklamu

Bushov predchodca Bill Clinton nemal zvlášť obľúbené žiadne špecifické miesto a do domovského Arkansasu cestoval iba občas. Spolu s Hillary vyznával najrôznejšie spoločenské akcie na spôsob hollywoodskych celebrít a stali sa z nich viac-menej mestské typy. Sily naberal v spoločnosti, ako vravieval, „krásnych ľudí“.

Crawford srdcom Ameriky

George Bush na kritiku odpovedá, že vo Washingtone nemožno spoznať obyčajných ľudí. „Takí žijú iba v srdci Ameriky,“ dodáva. A za srdce právom považuje štáty stredozápadu, najmä Colorado, kde v rámci dovolenky čistil s drevorubačmi les, ale aj Texas, kde podľa vzoru Jimmyho Cartera z Georgie pomáha stavať domy pre chudobných. „Viete, odkedy sa Bushovci nasťahovali do Crawfordu, nemusím nikomu vysvetľovať, kde toto mestečko so sedemsto obyvateľmi leží,“ vraví jeden zo starousadlíkov.

SkryťVypnúť reklamu
MICHAL HAVRAN
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 93 228
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 869
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 559
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 457
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 646
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 529
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 252
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 649
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu