
FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
Už prvý kontakt s týmto stredovekým mestom pôsobí na turistov príjemne. Pri návšteve informačného centra, ktoré sídli v nádherne zrekonštruovaných priestoroch barbakanu, vám sprostredkujú všetky potrebné informácie o možnostiach ubytovania, stravovania, kultúrneho vyžitia, športu či historických pamiatok. A ponuka je obsiahla. Kremnica patrí k tým mestám, ktoré môžu ponúknuť veľa. Históriu i prekrásnu prírodnú scenériu.
Mesto je terasovito rozložené na svahoch doliny Rudnice v nadmorskej výške 550 - 640 metrov. Je doslova obkolesené vrchmi, ktoré ponúkajú možnosť atraktívnych túr.
K najzaujímavejším zážitkom patrí návšteva zrekonštruovaného areálu mestského hradu s množstvom atraktívnych objektov – kostol sv. Kataríny, karner, Severná veža, Malá veža, Banícka bašta, Farská veža či radnica. Hrad patrí pod správu Múzea mincí a medailí – Národnej banky Slovenska a jeho expozície sú mimoriadne pútavé. Pri návšteve si môžete vybrať buď pomerne náročnú dvojhodinovú prehliadku alebo skrátené výberové trasy.
Začiatok stavby hradu môžeme datovať okolo roku 1200. Na vrchole kopca pôvodne stál pravdepodobne románsky kostol, okolo ktorého sa rozprestieral cintorín. V prvej polovici 13. storočia hradný kostol opevnili jednoduchou kamennou hradbou, do ktorej neďaleko vstupu postavili románsky karner. Ten je aj najstaršou zachovanou pamiatkou hradu i mesta. Karner má v kruhovom suteréne kostnicu. Horná časť slúžila ako kaplnka sv. Michala, neskôr sv. Ondreja. Karner je spojený so Severnou vežou, kde sa nachádza expozícia z archeologického výskumu mestského hradu, v podkroví je expozícia obrana mesta. V Malej veži, nazývanej aj Hodinová, sídli expozícia Kremnické zvony a zvonolejári, ktorá je doplnená zvukovými nahrávkami tunajších zvonov. V radnici si zas môže návštevník prezrieť barokové plastiky a vrcholným zážitkom je návšteva neskorogotického kostola sv. Kataríny, patrónky mesta. Iba málo turistov si odpustí hradnú lahôdku – pohľad na Kremnicu z výšky. Tú ponúka najvyššia časť hradného komplexu - veža, ktorú v minulosti strážili turneri. Na vyhliadkovú terasu sa môžete dostať po 127 točitých schodoch, veža sama meria 62 metrov. Jej súčasťou je aj tradične zariadená izba turnera – strážcu.
Hradný areál nie je jediným miestom, ktoré možno v Kremnici vidieť. Hoci múzeum mincí a medailí je momentálne v rekonštrukcii, zaujímavá je expozícia remesiel na námestí či expozícia dejín lyžovania v barbakane. Námestiu dominuje barokový stĺp sv. Trojice, františkánsky kostol a meštiacke domy. Hlbšie v dolinách sú zaujímavé objekty starých banských domov.
Kremnica, ako banícke a minciarske mesto, však ponúka okrem histórie ešte viac. Netreba si nechať ujsť prepadlisko Šturec, kostol sv. Jána v Kremnických Baniach, či okolité obce s bohatou tradíciou karpatských Nemcov. Príroda má všetky predpoklady pre zimnú i letnú turistiku. Blízke centrá Krahule a Skalka majú dostatok hotelov a možností športového vyžitia, turistických i cykloturistických trás. V posledných rokoch sa výrazne zlepšili aj možnosti ubytovania. Neďaleko mesta je kvalitný hotel Golfer, v centre zrekonštruovaný hotel Centrál, ubytovanie a stravu ponúka hotel Veterník a množstvo penziónov.
Všetky informácie vám sprostredkuje informačné centrum Kremnica - tel. 045/6742 856. V meste sú tenisové kurty, termálne kúpalisko Katarína s liečivou vodou, kemp, futbalové ihrisko. KVETA FAJČÍKOVÁ
Hradný areál:
utorok a nedeľa - 9.00 - 12.00 13.00 - 17.00 h
streda - sobota - 9.00 - 17.00 h
vstupy každú hodinu, posledný vstup o 15.00 h
ceny: dospelí - 20 Sk, deti - 10 Sk
Expozícia Krása
starých remesiel:
vstupné: dospelí - 10 Sk, deti - 5 Sk
Termálne kúpalisko:
vstupné: dospelí - 40 Sk (30 Sk domáci), študenti, vojaci ZVS - 25 Sk (10 Sk), dôchodcovia, ZŤP - 20 Sk (10 Sk), deti od 5 rokov - 20 Sk (10 Sk), večerné kúpanie - 30 Sk
caravan camp:
chatka na 1 deň: 440 Sk, stan: 55 Sk, príves : 87 Sk
(eta)