SME

Balaton zostal turistickým hitom – pre solventných

Veľa rokov uplynulo odvtedy, keď východonemeckí a československí turisti chodili k Balatonu za ilúziou mora. Turistom z východného bloku s poloprázdnou peňaženkou bol vtedy prispôsobený aj miestny turistický priemysel - prenajať si na leto stánok s lacným


FOTO – ARCHÍV



občerstvením alebo butik bolo zlatou baňou pre každého Maďara. Turistický ruch sa začiatkom 90. rokov ocitol v kríze - po páde železnej opony obvyklí návštevníci neprišli, cestovali radšej k brehom Stredozemného mora. Balaton sa však nesnažil konkurovať moru nízkymi cenami - naopak stal sa miestom oddychu maďarskej elity. Okrem nej si špecifickú miestnu atmosféru príde vychutnať nemnoho po nemecky hovoriacich turistov. Bývalí východní, teraz už spolkoví Nemci, sa radi vracajú - teraz bývajú v niekoľkohviezdičkových hoteloch alebo v súkromných apartmánoch. Balaton radi navštevujú aj obyvatelia zo susedného Rakúska, zvyknutí na istý štandard služieb. Len pre Čechov a Slovákov prestal byť Balaton zaujímavý.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Veľa muziky za ešte viacej peňazí

Odchodom menej míňajúcich turistov zmizli z mestečiek a sídiel na brehoch celé trhoviská so stánkami, ale zato pribudlo luxusných apartmánov na prenajatie a hotely rozšírili svoje oddychové areály. Všetky služby sa smerom k brehom Balatonu predražujú - vrátane kurzov valút. Pre Slovákov je preto výhodné meniť peniaze v Maďarsku, ale niekde blízko hraníc. Súčasné kurzy sú okolo 530 HUF za 100 Sk. Drahota je pri Balatone taká, že si to všimli aj rakúski turisti. Drobní podnikatelia sú paradoxne najdrahší - predovšetkým tam, kde ide o nerentabilnú, ale zato potrebnú službu. Treba sa však pokúsiť zjednávať. Na železničnej stanici v Balatonfürede sa napríklad neoplatí prevádzkovať úschovňu batožín - a tak toaletárka si za jej uschovanie zapýta 1000 oproti obvyklým 100 forintom. Pri Balatone je teda dobre tomu, kto nemusí počítať peniaze. Zohnať ubytovanie nie je nikdy problém. Tie lepšie hotely majú vlastný kus pobrežia, vkusne upraveného a nie preľudneného, ako sú platené pláže. Ešte solventnejší návštevníci si môžu prenajať historickú vilku - alebo len izby na súkromí a v penziónoch, ktorých cena nikdy neklesne pod 80 DM.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem luxusného ubytovania si môžu dopriať napríklad aj plavbu prenajatou jachtou, gastronomické špeciality a dobré vína v príjemnom prostredí, za zvukov cigánskej hudby a s výhľadom na „maďarské more“. Dovolenka pri Balatone však môže byť príjemná aj za málo peňazí – len je to o niečo ťažšie.

Výlety pre málo míňajúcich

V prvom rade sa treba ubytovať v kempe alebo v mládežníckom hoteli. Kým kempingy sú takmer v každej dedine na pobreží, youth hostelov, kde sa za posteľ neplatí viac ako 2500 forintov, je pomerne málo (dajú sa nájsť na adrese http://www.youthhostels.hu). Lacných stánkov s občerstvením - mimochodom, jedlo je aj tu veľmi dobré, domáce, vrátane čerstvých rýb - je čoraz menej. Nechýbajú však na kúpaliskách a v kempingoch. Cestovať lodnou dopravou nie je veľmi drahé (asi 800 HUF na 10 kilometrov). Tí, ktorí majú vlastnú jachtu, by mali vedieť, že miesta na kotvenie sa zvyčajne minú už na začiatku roka. Vstupenka na kúpalisko sa pohybuje od 400 do 600 forintov, ale okrem platených má každé väčšie turistické centrum aj verejnú, neplatenú pláž, kde sú brehy rovnako upravené, len služieb je menej. Okúpať sa dá aj inde, na každom mieste, kde sú brehy spevnené kameňmi – pieskovité alebo kamenisté, dno tu klesá veľmi pomaly. Pri okružnej jazde autom okolo jazera cesta miestami vedie hneď popri vode, čoraz väčšia časť brehov je však v súkromných rukách. V Maďarsku dokonca majú zákon prijatý parlamentom, ktorý určuje pravidlá výstavby okolo jeho brehov tak, aby sa ďalej neodkrajovalo zo zelených porastov a aby sa zabránilo ďalšiemu „zabetónovaniu“ pobrežia.

SkryťVypnúť reklamu

Okolie Balatonu ponúka aj možnosti na turistiku - napríklad na vrch Svätého Juraja s 25 metrov vysokými bazaltovými bridlicami v tvare šípov organu.

V okolí Balatonu sú aj tri zrúcaniny stredovekých hradov - Sümeg, Szigliget a hrad Kinizsi.

Utopiť sa vo víne je ľahšie ako v Balatone

Najznámejšie víno z okolia Balatonu je pomenované podľa vrcholu sopečného pôvodu Badacsony. Príjemné prechádzky ponúkajú mestečká Keszthely, Balatonfüred, ktoré patria k najstarším kúpeľným centrám s historickými kúriami a vilami. V Hévíze, neďaleko Keszthelyu, sa nachádza najväčšie termálne jazero v Európe. Zaujímavý je však aj vidiek - aj pred začiatkom éry turizmu bolo okolie Balatonu prosperujúcou vinárskou oblasťou, čo sa odrazilo aj na vidieckej architektúre. Typickú vzorku barokových sedliackych domov poskytuje napríklad Tihany, vybudovaný okolo opátstva, barokového kostola príznačného pre panorámu Balatonu. V každej historickej budove tu sídli múzeum remesiel, galéria, reštaurácia alebo obchod so suvenírmi.

SkryťVypnúť reklamu

Z Tihanyu sa dá dostať na južné pobrežie trajektom cez najužší, len 1,5-kilometrový pás jazera. Cena trajektu –840 za automobil a 240 za každú osobu – však približne zodpovedá cene benzínu pri okružnej jazde.

Príjemnú zábavu počas teplých večerov sľubujú divadelné predstavenia pod holým nebom, operety aj vážna a populárna hudba – a, samozrejme, diskotéky pod holým nebom alebo priamo na vode na vyhliadkovej lodi. V auguste sa už tradične začínajú vinobrania a vínne slávnosti. Patrí k nim ochutnávka, na ktorej miestni vinárski gazdovia prezentujú to najlepšie zo svojich pivníc a bohatý program ľudovej hudby a tancov.

KLAUDIA LÁSZLÓOVÁ

Dĺžkou 77 a obvodom 192 kilometrov je Balaton najväčšou sladkovodnou plochou v strednej a západnej Európe. Najdlhšia vzdialenosť medzi severným a južným pobrežím je 14 kilometrov a jazero je najužšie medzi Tihanyom a Sázántóom, pri jedinom polostrove: len 1,4 kilometra. V zálive Tihanyského polostrova je zároveň voda najhlbšia – 11 metrov, pričom priemerná hĺbka jazera sa pohybuje okolo troch metrov. V čase mimoriadneho sucha však už dosiahla aj 70 centimetrov. Pláže sú pieskové s brehmi spevnenými kameňmi - takto spevnené brehy má Balaton vo všetkých obývaných oblastiach a idylických močaristých trstinovitých brehov, ideálnych pre rybolov, je čoraz menej. Voda klesá veľmi pomaly zvlášť na južnom brehu, napríklad v Siófóku je ešte dobrých sto metrov od brehu voda stále len po stehná. Najznámejšie rekreačné strediská aj najväčšie mestá sú na severnom pobreží - Balatonálmádi, Balatonfüred, Tihany a Keszthely. (kl)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 236
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 495
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 182
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 118
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 946
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 685
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 843
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 361
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Soňa Fröhlichová: Bazilej (Basel, Bâle) je pozoruhodné mesto, žijúce kultúrou, športom a tradíciami
  2. Soňa Fröhlichová: Bazilejský karneval trvá 72 hodín
  3. Iveta Bakitová: Fínsko - 5 dní v krajine tisícich jazier v zime
  4. Irena Šimuneková: Rozhľadňa pod Klenovou
  5. Blanka Ulaherová: Pokakalsapeter, veselý cintorín, plno kaktusov a hmyz na zožratie (Mexiko 2024/2)
  6. Martin Majzlan: Icefields Parkway – Najkrajšia cesta na svete
  7. Ladislav Kucharik: Thajsko Krabi Maya Bay
  8. Dada Vozáriková: Človek by nepovedal, aké krásne sú albánske hory
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 523
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 53 136
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 435
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 470
  5. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 25 570
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 881
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 304
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 16 379
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťZatvoriť reklamu