
Plavci - záchranári z Malibu: filmová scéna zo seriálu Baywatch. FOTO - SAT 1
Delfíny a sivý závoj
V týchto augustových dňoch visí nad zálivom takmer každé ráno sivá hmla. Pobrežia: ranné hmly, oznamujú titulky v L.A. Times už celé týždne. Okolo obeda, keď slnko prepáli sivý závoj, sa vynárajú delfíny - ich lesklé plutvy sa dvíhajú z vody a odrážajú svetlo. Na chrbtoch vĺn stoja opálení surferi na doskách a svištia oproti pláži. Nad hlavami im letia pelikány, nebo je už modré, bez mráčka. Kalifornská idyla. Pohľadnicová krása.
Pred časom sa na Malibu nakrúcala plážová limonáda Baywatch, dnes si chodia užiť letnú idylu predovšetkým hollywoodske hviezdy ako Nicolas Cage, Whoopi Goldbergová, Mel Gibson a šéf Disneyho štúdií Michael Eisner. Na nejaký čas sa tam nasťahovali aj Ben Affleck a Robert Downey Jr. - je tam odvykacia klinika s optimistickým názvom Promises (Sľuby), jeden si v príjemnom prostredí odvyká od alkoholu, druhý od kokaínu.
Tam, kde dymia ohne
Pozdĺž pobrežného pásu, ktorý Indiáni nazývali Humalimo (Miesto, kde dymia ohne) a ktorý sa vinie celých dvadsaťsedem kilometrov, sú postavené domy, ktoré na prvý pohľad vyzerajú ako búdy zbité z dosák. Mnohé z nich v skutočnosti stoja milióny dolárov.
Bývajú v nich producenti, hudobníci, scenáristi, agenti. Naokolo reštaurácie s rybími špecialitami, posilňovňa Malibu Gym, motely, bary, kiná a populárny plážový podnik Duke‘s. Všade koncentrovaná americká kultúra, americký spôsob života: tu sa ponúka nehnuteľnosť po Disneyho vdove Lilian za dvadsaťjeden miliónov, tam za tridsaťjeden vila po zakladateľovi Herbalifu Markovi Hughesovi. O niekoľko míľ ďalej je sídlisko obytných áut.

Surfovanie patrí k plážovému životu. FOTO - AP
Hviezdy v reštaurácii
Na kopčekoch stojí konzervatívna Pepperdine University, na ktorej mal byť rektorom Kenneth Starr, prenasledovateľ Billa Clintona. Študentov, tenisový dorast, nalákaný často tučnými štipendiami, zvlášť priťahuje neďaleký Shopping Center, v ktorom nakupujú hviezdy.
Za niekoľko sto dolárov tam krásna Holanďanka Monique v obchode s očnou optikou práve predala Drew Barrymorovej (Charlieho anjeli) slnečné okuliare. V prvú augustovú nedeľu tu John McEnroe večeral s hollywoodskym režisérom Michaelom Mannom (Insider). Sedeli spolu v Granite, krčme s uvoľneným kalifornským šarmom, kde varí kuchársky génius Wolfgang Puck. Pár dní pred tým jedol na dvorčeku Granity 00 Pierce Brosnan, ktorý v apríli minulého roku v Malibu nakúpil za sedem miliónov.
Warren Beatty s manželkou Annette Beningovou (Americká krása) sa tu márne snažia priviesť k rozumu svoju zúriacu šestnásťmesačnú dcéru Ellu Corine, lezúcu po zemi. Barbra Streisandová, ktorá roku 1993 venovala svojich dvanásť miliónov ekologickej organizácii, sedí v obyčajnej reštaurácii Coogie‘s-Restaurant - hŕstka fanúšikov čaká pred dverami.
O niekoľko sto metrov ďalej stojí strážna búdka, za ňou sa už rozprestiera Malibu Colony, oáza hviezd a ostatných, čo si môžu dovoliť dať desať miliónov dolárov za dom na pláži, ktorý obývajú štyri týždne do roka, ak vôbec. Bývajú tu: Sting, John McEnroe, nedávno sa odsťahoval Bruce Willis. To však nie je žiadny problém: na Colony je celý zoznam čakateľov.
Vietor v údoliach
Na pláži sa nevyvaľujú žiadni turisti - len psy tu rúcajú pieskové hrady, zatiaľ čo ich majitelia postávajú v pohotovosti s igelitovými vrecúškami, pre prípad, že ich štvornožec zanechá v piesku neprehliadnuteľný pozostatok. Zvedavcov od návštev odrádza ostnatý drôt, aj keď podľa zákona je prístup možný pre každého.
Všade idyla. Od mora fúka prudký vietor, ochladzuje vzduch na elegantných plážach Point Dume, El Matador alebo Zuma Beach. No len čo slnko vysuší kmene stromov na kopcoch a stromy sa v horúčave sfarbia do žlto-oranžova, musia sa obyvatelia Malibu už zasa pripraviť na katastrofu. Malibu, ako píše Mike Davis vo svojom bestselleri Ekológia strachu, je „hlavným mestom lesných požiarov v Amerike“, ak nie v celom svete. Rok čo rok, v nezadržateľnom rytme staccata, ženie vietor oheň údoliami vyše stokilometrovou rýchlosťou. Rok čo rok zožerie príroda nejakú tú vilku.
Ohnivé búrky
Od roku 1970 zhorelo vyše tisíc domov, okrem iných vyhorel napríklad Sean Penn. Posledným útočiskom pred plameňmi býva často už len more. Ohnivé búrky nad a okolo Malibu sú také silné, že vedci podľa nich vypočítali silu jadrových požiarov.
Po požiari prichádzajú povodne. Zimné monzúnovité dažde ubíjajú mäkké kopce a bahno s kusmi dreva a domov sa leje na Pacifickú pobrežnú diaľnicu, ktorú potom musia uzavrieť a tým odrezať Malibu od Hollywoodu.
Ani more už nemá zľutovanie: z pláží Malibu vlny postupne odnášajú piesok. Pobrežie hrdzavie a Amerika s ním.
EDWIN GRASSMEIER
(Autor je redaktor agentúry DPA)