
Havana 14. augusta (TASR) - Keď kubánsky prezident Fidel Castro pred niekoľkými týždňami pri prejave omdlel, dostal jeho obraz nezdolateľného vodcu prvýkrát trhlinu. V pondelok oslávil Castro 75. narodeniny a jeho stúpenci i odporcovia plánujú budúcnosť. Budúcnosť, pri ktorej už nebudú stáť na čele krajiny bradatí revolucionári, tak ako uplynulých 40 rokov.
Oficiálna verzia kubánskych najvyšších miest znie, že prezident rečnil dve hodiny na silnom slnku a predchádzajúcu noc nespal. Za takýchto okolností mohlo prísť zle hocikomu, bez ohľadu na vek. Davom poslucháčov však jeho nevoľnosť celkom otriasla - niektorí plakali, iní skandovali Castrovo meno. Tento incident otvoril špekulácie o otázke, o ktorej mnohí predtým nemohli, alebo nechceli diskutovať.
Fidel Castro je jediným lídrom krajiny, ktorého väčšina Kubáncov vôbec zažila, mala v láske, alebo nenávidela. Mnohí z nich si len ťažko dokážu predstaviť život bez Castra.
"Myslím, že prvé dni po jeho smrti budú plné násilia, príliš dlho sa tu veľa vecí potláčalo. Medzi ľuďmi je veľa nenávisti - politickej, náboženskej a národnostnej. Myslím, že prvé dni budú veľmi chaotické," konštatuje jeden z obyvateľov Havany.
"Občas na to myslím a vravím si, že revolúcia, ktorej ľudia toľko dali, bola niečím čistým, priezračným. Ale postupom času dochádzame k názoru, že sa zmenila na niečo falošné," vraví ďalší.
Oficiálne nastúpi na Castrovo miesto jeho mladší brat Raúl, veliteľ ozbrojených síl. Raúl takú možnosť spomenul prvýkrát len nedávno. Vyhlásil, že sa veľa nezmení a že kubánska revolúcia je viac než dielo jedného človeka. Podľa neho sú na Kube položené základy pre to, aby socialistická revolúcia pokračovala bez konca.

I keď je opozícia na Kube postavená mimo zákon, samozrejme existuje. Jedným z najotvorenejších kritikov súčasnej vlády je Oswaldo Piaz.
"Budúce udalosti sa utvárajú tým, čo sa na Kube deje dnes - či dôjde k výbuchu násilia, či nastúpi nová oligarchia, ktorá so sebou prinesie obrovské sociálne rozdiely, alebo či môžeme začať proces postupných zmien, pokojný a zároveň nezlomný."
Najpočetnejšou skupinou, ktorá lobuje za zmenu situácie na Kube, je obrovská komunita kubánskych Američanov v Miami. Na deň, keď Fidel Castro zomrie, sa státisíce utečencov z komunistického ostrova pripravujú už dlho.
"Kubánski Američania budú oslavovať. Do ulíc Miami vyjdú tisíce a tisíce politických väzňov, ktorí sa stali Castrovými obeťami. Žijú tu celé rodiny, ktoré posielajú príbuzným na Kubu tisíce dolárov, aby im pomohli prežiť. Podľa mňa kubánskej komunite v USA spadne po Castrovej smrti zo srdca obrovský kameň," vraví Joe García z Kubánsko-americkej nadácie.
Kubánski Američania sú silnými stúpencami prezidenta Georgea W. Busha a majú vo Washingtone veľmi vplyvný hlas. Podľa Garcíu je dôležitý aj spôsob, akým Washington a Miami zareagujú na zmeny na Kube: "Môže to byť pre Kubu dobrá príležitosť. Keď bude slobodná, môžu jej ľudia, ktorí vedia obchodovať priniesť niektoré výdobytky modernej spoločnosti. Najmä, ak zvážime, že Kuba leží len 90 míľ od brehov najpriemyselnejšej krajiny sveta."
Kuba sa svetu prezentuje ako krajina milujúca zábavu, ako priateľský ostrov, na ktorom sú aj napriek niektorým zvláštnostiam zdravotníctvo i školstvo na vyššej úrovni, než vo väčšine rozvojového sveta a na takej úrovni, ako v rozvinutých štátoch. Turistov na Kubu láka salsa, slnko a piesočné pláže.
Fidel Castro Kube pridáva nádych revolučnej slávy. Kubánske úrady, ktoré bojujú proti kubánskemu exilu, už dnes plánujú, čo príde po nevyhnutnej smrti prezidenta. Zatiaľ však môžu len špekulovať, čo všetko život po Castrovi prinesie.