
Vlak je naložený jedlom, pitím a turistami. Sprievodca s elegantným „tvrďákom“ a vyleštenými gombíkmi akože štiká lístky.
V Smoleniciach sa presadá do ďalšej dopravnej „relikvie“ - staručkého autobusu, ktorý zamieri na nádvorie zámku. Tam už vyhráva muzika, rozvoniava živánska, z bočnej veže sa šíri aróma vín. V priebehu dňa zasahujú do programu sokoliari, speváci, ale aj koč a rebriniak.
Nostalgické jazdy Modrým šípom do Smoleníc sa toto leto objavili prvýkrát. Pripravuje ich bratislavská cestovná kancelária spolu s Múzejno-dokumentačným centrom z Rušňového depa Bratislava-východ.
Snažia sa to nerobiť klasickým slovenským štýlom - pravidelno-nepravidelne s rizikom zrušenia cesty pri nedostatku záujemcov.
„Vo vyspelom svete majú návštevníci garantované ponuky zábavy, programov. Aj preto sme sa rozhodli, že jazdy a program v Smoleniciach budeme garantovať, napriek riziku, že by sa nenazbieralo dosť ľudí. Zatiaľ sme vyštartovali do Smoleníc trikrát,“ hovorí Jaroslav Ferianc z cestovky.
Výlety zatiaľ napĺňajú prevažne rakúski turisti. „Je to pozoruhodná jazda, podobná tým, ako ponúkame aj u nás,“ hovorí Erich Dürnecker.
Prišiel sa nielen previezť, ale aj porovnať naše historické vlaky s rakúskymi. Je totiž členom historického železničného klubu Mh6 na Mariazeller Bahn.
Aj tam vozia turistov do minulého storočia. Ročne u nich prejaví záujem o tento zážitok 16-tisíc ľudí.