v ktorých blízkosti sa vlk nikdy neobjavil. Obluda s vlčou hlavou, vyplazeným jazykom a zakrvavenou papuľou naháňa ľuďom hrôzu stáročia. Z 5. storočia p. n. l. pochádza rozprávanie Herodota a Plínia o mužoch zo skýtskeho kmeňa, ktorí sa každoročne na jeden deň menili na vlkov.
Vlkodlak pri Hornáde
Dlhé stáročia mali miestni rybári strach z obludy, ktorá pripomínala napoly človeka a napoly vlka. Stretnutiu s ním sa všetci vyhýbali a nešťastník, ktorému sa to nepodarilo a vo svojej blízkosti pri love obludu zočil, vzal nohy na plecia a úlovok nechal tak. Podľa starých žien vlkodlaka nebolo možné zabiť, pretože mohol zomrieť len tak, že spáchal samovraždu. Keďže si rybári začali dávať pozor a z lovu sa domov vracali ešte pred zotmením, vlkodlak prišiel nielen o obživu, ale hlavne o stretnutie s človekom. Tomu totiž túžil vysvetliť, že nie je zlý a na ľudí neútočí. Nevedel však rozprávať a z jeho hrôzostrašného pohľadu to ľudia nevedeli vyčítať. Nešťastný vlkodlak sám skočil do vôd Hornádu, aby ukončil svoje utrpenie. Odvtedy už vlkodlaka v tomto kraji nevídali, no dodnes sa môžeme stretnúť s ľuďmi so zlým a zákerným pohľadom.
Tematínsky vlkodlak
Nová a Stará Lehota pod Tematínskym hradom sú dediny roztrúsené po okolitých lazoch. V horách medzi lazmi sa ukrýva poľovnícky kaštieľ Jelenie jamy. Kedysi dávno na jednom z lazov žil roľník, ktorému žena priviedla na svet dcéru, ale pri pôrode zomrela. Dievča vyrástlo a raz stretlo v hore Cigána, do ktorého sa zaľúbila. Mladá žena otehotnela a v strachu pred otcom utiekla z domu. Gazda v nenávisti preklial Cigána na vlkodlaka. Žena s dieťaťom pod srdcom v hore zablúdila a v nečase zbadala svetlo kaštieľa v Jeleních jamách. Keď si už myslela, že je v bezpečí, napadla ju svorka vlkov. Zdalo sa, že jej niet pomoci, no v tom od kaštieľa pribehol obrovský tvor s hlavou vlka a telom muža. Vlkov zahnal a omdletú ženu v náručí odniesol nevedno kam. Hovorí sa, že vlkodlakom bol prekliaty Cigán a ten svoju milovanú ukryl v tajných chodbách Tematínskeho hradu. Tam sa nielen postaral o ňu, ale žena mu vraj na svet priviedla dievčatko. Na lazoch vlkodlaka mnohokrát videli, ako sa zakráda okolo príbytkov. Nikdy však človeku neublížil, hľadal len potravu pre svoju ženu a kravské mlieko pre dieťa.
Ak stretnete vlkodlaka
Na sebaobranu pri stretnutí s vlkodlakom odporúčajú odborníci vystreliť striebornú guľku. Tá vlkodlaka nezabije, ale navždy z vášho okolia odplaší. Odvážnejší sa môžu uprene zahľadieť do jeho očí, váš pohľad však musí byť vľúdny a úprimný. Vlkodlak vtedy svoj pohľad odvráti a osobe neublíži. (jmp)