
Kodaň 9. augusta (TASR) - Osem historických lodí priplávalo dnes do kodanského prístavu s približne 400 Mormonmi na palube, aby zopakovali cestu podobnú tej, ktorú pred približne 150 rokmi absolvovali Európania, ktorí sa obrátili na túto vieru a migrovali do Spojených štátov.
Organizátori z neziskovej nadácie Sea Trek v americkom štáte Utah priniesli tiež počítače s prístupom k najväčšej genealogickej databáze na svete, vytvorenej a financovanej Cirkvou Ježiša Krista svätých posledných dní. Pasažieri lode pozvali Dánov do výstavného centra v prístave, aby pátrali po svojich predkoch. V databáze sa nenachádzajú len Mormoni, ale milióny ďalších mien s dátami a rodokmeňmi.
Jedna z účastníčok výpravy, 60-ročná Julie Molenová zo Seattlu v americkom štáte Washington ide po stopách svojej praprababičky, ktorá sa na palube mormonskej emigrantskej lode stretla v roku 1863 so svojím budúcim manželom a pár sa neskôr usadil v Utahu.
Lode, ktoré dnes za pekného počasia priplávali do Kodane, začali svoju cestu v utorok z dánskeho prístavu Esbjerg, ktorý leží 310 kilometrov západne od dánskej metropoly. Organizátori naplánovali 4800 kilometrov dlhú cestu, ktorá je oslavou vlny migrácie asi 85.000 Mormonov z Európy do Utahu v období rokov 1851 až 1866.
V piatok lode vyplávajú z Kodane smerom na švédsky Göteborg, po ňom budú nasledovať zastávky v nórskom Osle, nemeckom Hamburgu, britských mestách Hull, Portsmouth a Liverpool a nakoniec na Kanárskych ostrovoch, kde vyzdvihnú a vyložia pasažierov pred preplávaním Atlantiku.
Väčšina z 1400 účastníkov si kúpila lístky iba na niekoľko zastávok, ale niektorí absolvujú celú cestu až do New Yorku, kde sa plavba 4. októbra skončí. Na všetkých zastávkach po celej ceste bude založená genealogická databáza. Na rozdiel od ťažkých podmienok pôvodných plavieb cez Atlantik majú pasažieri k dispozícii horúce sprchy, množstvo jedla a čerstvej vody.
Medzi pasažiermi sú americkí potomkovia európskych Mormonov ako aj niekoľko Austrálčanov, Afričanov a Japoncov. Na ceste sa však môžu zúčastniť aj tí, ktorí nie sú členmi mormonskej cirkvi.
Najstarší pasažier, 90-ročný Erik Andersen, ktorý sa presídlil do Salt Lake City z Dánska v roku 1959, uviedol, že je to úžasná skúsenosť, avšak je pripravený vylodiť sa na Kanárskych ostrovoch a letieť domov. "Mnoho ľudí na palube predstavuje svojich predkov, je to veľmi dojímavé," hovorí Andersen.
Organizátori, ktorí naplánovali udalosť ako verejnú predohru pred Zimnými olympijskými hrami 2002, ktoré sa uskutočnia v Salt Lake City, tvrdia, že akcia nie je priamo spojená s mormonskou cirkvou no nepopierajú, že má jej požehnanie.
Mormonska cirkev, ktorá riadi viac než 25.000 kongregácií s takmer 11 miliónmi členov po celom svete, je založená na zjaveniach, ktoré zakladateľovi cirkvi Josephovi Smithovi v 20. rokoch 19. storočia v Amerike priniesli údajní nebeskí poslovia.