
V týchto dňoch sa skončila prvá časť rekonštrukcie zámku, ktorý je sídlom Považského múzea. Počas piatich rokov sa obnovila vstupná brána, časť oplotenia severovýchodným smerom a dve budovy v areáli zámku. Okrem hlavnej budovy zámku a ostatných budov v areáli by sa mal dať do poriadku aj zámocký park. Rastú tu vzácne 300-ročné platany. „Väčšina je vo veľmi zlom stave, pri každej búrke nejaký strom spadne. Je už pripravená štúdia, podľa ktorej sa zachránia aspoň zdravé stromy,“ hovorí riaditeľ múzea Marián Mrva.
Na doplnenie drotárskej expozície, ktorá vznikla v roku 1942, by sa po skončení rekonštrukcie mala zriadiť stála expozícia dejín dopravy. „Vytvorí sa komplexná prehliadková trasa, oddelí sa dôsledne výstavná a technická časť múzea. Doteraz sú totiž prepojené, počas prehliadok návštevníci prechádzajú cez pracovne,“ hovorí Mrva.
Práce sú rozvrhnuté na 12 až 15 rokov, predbežne sa celkové náklady odhadujú na 80 miliónov korún.
Na sútoku Váhu a Kysuce stála strážna veža už v 12. storočí, postupne sa na ňu nalepovali ďalšie časti. Areál vystriedalo niekoľko majiteľov, od Matúša Čáka cez rod Suňogovcov až po Csákyovcov. Historikom robí problémy archív, ktorý sa zachoval len v minimálnej miere.
V revolučnom roku 1848 sa pri Budatíne uskutočnila známa bitka, počas ktorej zámok vyhorel. Ďalšia časť archívu odišla počas 2. svetovej vojny a zvyšok po prechode sovietskej armády obyvatelia zničili a spálili.
Po roku 1945 padli viaceré návrhy na využitie areálu, nakoniec sa sem v rokoch 1948 - 1953 postupne presťahovalo celé Mestské múzeum v Žiline.
ANDREA HARMANOVÁ