
Dovolenka s deťmi symbolizuje pre mnohých toľko očakávaný oddych v kruhu najbližšej rodiny. Že to však nie je len oddych, ale i veľká zodpovednosť a náročná príprava, dokazujú slová mladej mamičky: „Deň pred odchodom sa určite nevyspím. Do noci balím, žehlím, kontrolujem doklady, zalievam kvety, hoci deti i manžel už dávno spia,“ hovorí Ivana Horvátová, matka dvoch malých chlapcov. „Aj keď sme už na ceste, bojím sa, že som na niečo zabudla. Musím myslieť na všetko - na obľúbené hračky, lieky, doklady, program pre deti. Napriek tomu sa na dovolenku teším, lebo je to úžasná zmena, na ktorú sa deti veľmi tešia. Je pravda, že nebudú poslušné a milé len preto, že sú na dovolenke - tam vystrájajú rovnako, ako doma. Ale keď si všetko dobre zorganizujem a zvládnem nebyť v strese, vždy to stojí za to.“
A čo vy? Viete, ako si zariadiť dovolenku bez zbytočných stresov?
Základ: poistenie
Už pri výbere cestovnej kancelárie dbajte na to, aby bola poistená proti prípadnej platobnej neschopnosti. Len to vám zaručí, že v zahraničí neostanete dlhšie, ako by ste chceli.
Pred cestou seba i svoje dieťa poistite pre prípad úrazu alebo ochorenia. Výber a ponuka poistení je už pomerne široká a ľahko dostupná - poistiť sa môžete priamo v cestovnej kancelárii, v banke (pri výbere peňazí či vydaní platobnej karty), u poisťovacieho agenta, ktorý príde až k vám domov, a napokon i v samotnej poisťovni. Cena nie je príliš vysoká - zhruba 300 až 500 korún na osobu. A to sa pri možných rizikách určite vyplatí.
Pre prípad prvej pomoci si zoberte aj balíček základných liekov, najmä proti horúčke, bolesti či prípadným zažívacím ťažkostiam, ktoré mávajú deti v lete pomerne často.
Ak cestujete vlastným autom, mala by vám stačiť autolekárnička. Pred cestou prekontrolujte technický stav auta, alebo si ho dajte prezrieť v servise. Nezabudnite si vybaviť zelenú kartu (poistenie auta v zahraničí), bez nej vás nepustia cez hranice napríklad v Poľsku či Maďarsku, a vybaviť auto destkou autosedačkou - v mnohých krajinách (i v Česku) sú povinné.
Ďalej si zistite, v ktorých krajinách budete musieť počas cesty tankovať, a pripravte si príslušnú menu - v Európe môžete používať euro, nemeckú marku, ale i americký dolár.
Samozrejmosťou sú cestovné víza v krajinách, ktoré ich vyžadujú.
Príprava na cestu
Na balenie kufrov si doprajte čas aj dva-tri dni, snažte sa to nerobiť na poslednú chvíľu. V zhone a stresoch sa vám môže stať, že na niečo podstatné zabudnete, a z dovolenky vám ostane len pocit naháňačky a nie oddychu.
Veci, ktoré budete na dovolenke potrebovať, si radšej spíšte niekoľko dní predtým a postupne ich baľte.
Do kufrov patrí najmä šatstvo a veci, ktoré nebudete počas cesty potrebovať.
Ostatné veci zabaľte do príručnej batožiny. V tej by mali byť cestovné doklady, peniaze alebo platobné karty, písacie potreby, a také množstvo jedla a pitia, ktoré potrebujete na cestu. V súvislosti s BSE sa stále neodporúča prevážať mäsové výrobky z hovädziny (vrátane paštét, sušených polievok či mäsových konzerv).
Ak máte veľmi malé deti, nezabudnite do príručnej batožiny pribaliť i hračky a knihy, ktoré im spríjemia nielen chvíle cestovania, ale aj samotnej dovolenky, plienky, náhradné oblečenie, nerozbitné fľaše na pitie (najlepšie také, čo sa nevylievajú), prípadne i nočník.
Tesne pred odchodom ešte raz skontrolujte, či máte so sebou najnutnejšie veci.
Program a ešte raz program
Pri cestovaní s deťmi pamätajte v prvom rade na ne. I ony majú svoje city a želania, a počas búrlivých príprav i zdĺhavej cesty sa môže ľahko stať, že cestovná horúčka vystresovaných členov rodiny vyvrcholí do hádok a zbytočného kriku.
Ak je to možné, snažte sa pre deti neustále pripravovať zaujímavý program, rešpektovať aj ich želania a rozčuľovať sa čo najmenej - pripravte sa i na to, že nemusí ísť všetko podľa vášho plánu. Veď Murphyho zákony schválnosti stále fungujú, a môžu sa prejaviť kdekoľvek - i na dovolenke.
SOŇA REBROVÁ