
Plávanie je jeden z najprirodzenejších (všetci sme prvé mesiace prežili vo vode), najlacnejších (stačia k nemu plavky) a najpríjemnejších spôsobov, ako prežiť letné horúčavy. Tí, ktorí sa vody boja, pripravujú sa o uvoľnenie v horúcom dni, o fyzický a psychický oddych aj o radosť z pohybu. Ak chcete, aby vaše deti vedeli naplno vychutnať všetky spomínané radosti, postarajte sa predovšetkým o to, aby si vytvorili k vode dobrý vzťah. Ak plávate radi a nie ste drsný typ - decko treba hodiť do vody a ono sa už plávať naučí - určite sa vám to podarí. Najlepšie je začať čo najskôr.
Zoznamovací bazén
„Na úvod je najvhodnejší bazén, kde má voda 28 -30 stupňov. V jazere môže mať malé dieťa pocit neistoty,“ tvrdí detský tréner Ladislav Hlavatý. V žiadnom prípade svoje ratolesti neťahajte do vody (najmä studenej) nasilu. Keď budú vidieť, že vy sa medzi vlnkami cítite dobre, aj ony dostanú chuť vyskúšať si to. „Začať treba jednoduchými hrami - na kačičky, na húsky, na vodníka, na bociana,“ hovorí Ladislav Hlavatý. „Dieťa sa musí vo vode zorientovať, naučiť sa chodiť a poskakovať, treba mu ukázať, kde je voda hlboká, aby sa zbytočne nevyľakalo, keď stratí pôdu pod nohami.“ Detskí lekári tiež varujú pred vodou v ušiach a očiach, pretože najmenšie deti (do troch rokov) sú náchylnejšie ochorieť na zápal stredného ucha alebo zápal spojiviek
Do vody sa dobre fučí, aj skáče
Potom môžete do vody spoločne fučať, bublať, skúsiť sa aj ponoriť a pod vodou vydýchnuť, vyťahovať z plytkého dna farebné kamene - hlavne, aby bolo dobre a veselo.
Lepšie je začať neskôr ako nikdy, ale niektorí rodičia prvýkrát zavedú svoje deti do bazéna, keď majú 6-7 rokov, a potom by chceli zázraky. „Keď robíme plavecký výcvik pre začiatočníkov, stáva sa, že až štyri z dvadsiatich detí nechcú vôbec do vody vojsť. Vtedy sa pokúšame prelomiť ich strach individuálnym prístupom, ale keď sa to nedarí, odporúčame rodičom, aby prišli znovu o rok,“ hovorí Hlavatý. Záleží, samozrejme, aj na tom, či je dieťa pohybovo nadané. „Niektoré hneď šantia, skáču do vody a rýchlo prídu na to, ako si ľahnúť na hladinu. Tie, ktoré sa chodievajú s rodičmi kúpať, majú viac skúseností a učia sa rýchlejšie. Ale plavecké pohyby robíme až s 5-6-ročnými.“ Začať sa môže napríklad s prsiarskymi alebo krauliarskymi nohami tak, že sa dieťa drží nadľahčujúcej dosky, neskôr pribudne aj nácvik pohybov rúk.
Sú kolesá potrebné?
Mnohí odborníci nemajú radi nafukovacie kolesá: dieťa v nich totiž nemá dobrý kontakt s vodou. Uprednostňujú radšej rukáviky a tie postupne - keď sa už dieťa trochu plávať naučí - stále menej dofúkať. „Najmenšie deti sa s rukávikmi nevedia udržať nad hladinou,“ hovorí tréner Hlavatý. „Aj starším treba dať koleso, keď sa boja. Ak ich chcete naučiť plávať, najdôležitejším predpokladom je zbaviť ich strachu. Niekedy sa tomu venujeme aj viac ako 6 hodín z celého plaveckého výcviku.“
Ťažko vo vani, veselo v mori
Ak sa teda chystáte na dovolenku k moru a tešíte sa, ako sa zatvári vaše dieťa, keď ho budete učiť plávať v slanej vode, mali by ste nejaký čas predtým svoje dieťa s vodou zoznamovať - dýchať, fučať, vznášať sa a kopať nohami. „Ak dieťa nemá s plávaním ešte skúsenosti, odporúčam pripraviť sa na dovolenku hoci aj vo vani alebo na plavárni. Podľa jeho schopností,“ hovorí L. Hlavatý.
A nezabúdajte, že dovolenka je krátka. Nečakajte, že sa z vášho potomka po dvoch týždňoch v Chorvátsku stane plavec.
MONA GÁLIKOVÁ