
Catania 5. augusta (TASR) - Na najaktívnejší vulkán v Európe sicílsku Etnu budú môcť zvedaví turisti vystúpiť už budúci týždeň. Hoci sopka takmer tri týždne vykazovala zvýšenú erupčnú aktivitu, vulkanológovia v sobotu označili situáciu na Etne za stabilnú.
Napriek tomu, že najväčšie škody počas "vyčíňania " sopky utrpel najmä turizmus, už teraz sa rozmýšľa o tom, ako by sa dalo do týchto oblastí prilákať množstvo turistov formou organizovaných výletov. Prezident provincie Catania Nello Musumeci v tejto súvislosti uviedol, že by sa tým kompenzovala aspoň určitá časť vzniknutých škôd.
Transport turistov do južnej stanice, ktorá leží v 1900 metrovej výške sopky, bude zabezpečovať kyvadlová autobusová doprava. V jednohodinových prehliadkach a túrach bude zahrnutý aj odborný výklad. Hovorca regiónu dodal, že oblasť turizmus utrpela škody vo výške 20 miliónov dolárov.
Čierny dážď a popol, ktorý Etna neustále chrlí, pokryl medzinárodné letisko Fontanarossa v Catanii, čím prinútil miestne úrady uzavrieť ho nielen počas tohto víkendu, ale aj budúci pondelok. Sicílske úrady už priebehu troch týždňov, počas ktorých vyše 3000-metrový vulkán vykazuje zvýšenú erupčnú aktivitu, uzavreli letisko v Catanii už štvrtýkrát. Zastavenie jeho prevádzky však prichádza práve v najnevhodnejšom čase - v polovici rozbehnutej letnej turistickej sezóny. Tisícky turistov bolo prinútených využiť ako náhradu letisko v Palerme, alebo prejsť cez Messinskú úžinu do Reggio Calabria, nachádzajúceho sa v juhotalianskom regióne Calabria. Miestne úrady dúfajú, že sa im letisko podarí znovuotvoriť už v pondelok večer.

Šéf civilnej ochrany Franco Barberi dodal, že "sopka je už unavená". Zároveň podotkol, že oddiely, ktoré s pomocou bagrov stavali ochranné valy, majú byť v najbližšom čase odvolané. Mimo nebezpečenstva sa už nachádza aj turistické stredisko na Etne Rifugio Sapienza, ktoré sa ešte tento týždeň nachádzalo vo vážnom ohrození.
Počas uplynulých troch týždňov, v priebehu ktorých vulkanológovia zaregistrovali aj veľké množstvo seizmických otrasov nielen na Etne, ale aj v oblasti pod ňou, sa o existenciu báli najmä obyvatelia najbližšie ležiacich dediniek Nicolosi a Belpasso. Sicílčania však dúfajú, že sa opäť vrátia k normálnemu životu.
Poslednú väčšiu erupciu Etny zaznamenali v roku 1992. Vulkán sa však zvykne zobúdzať v niekoľkomesačných časových intervaloch. Jeho svahy sú neustále monitorované práve kvôli možným zemetraseniam, ktoré by mohli indikovať zvýšenú vulkanickú aktivitu.
V roku 1979 prišli pri silnejšom výbuchu jedného z viac ako 20 kráterov sopky o život deviati turisti. Najkatastrofickejšie sa však skončil prípad z roku 1669, keď tečúca láva pochovala mesto Catania a pripravila o život 20.000 ľudí.
2 3 20 mic