
Londýn 3. augusta (TASR) - Londýnska Abbey Road je rovnako slávna ako Baker Street Sherlocka Holmesa alebo Downing Street - i keď sa tak často ako prechodné bydlisko britských premiérov do televíznych správ určite nedostane.
A to všetko vďaka vinylovej platni, ktorú v tunajšom štúdiu nahrali v roku 1969 štyria mládenci z provinčného Liverpoolu. A vlastne tiež zásluhou jej obalu, na ktorom táto štvorica prechádza na Abbey Road cez prechod.
"Nezabudnite, že keď sa na tejto zebre fotili Beatles, polícia im zastavila dopravu," upozorňuje dnes turistický sprievodca fanúšikov Beatles na nebezpečenstvo hustej premávky. Beatles predsa patria k zaujímavostiam Londýna rovnako ako Big Ben alebo Jack Rozparovač.

Spoločnosť Londýnske prechádzky preto ponúka hneď tri poznávacie túry po stopách Ringa, Georgea, Johna a Paula. Človek by si mohol myslieť, že Anglicko a Londýn stále žijú Beatles, veď sa tu každý rok hlasuje o najobľúbenejšiu pesničku skupiny, ktorá už pred niekoľkými dekádami prestala hrať. Anglicko však ide ďalej, a hoci si Angličania nahrávky skupiny stále kupujú, niektorí tvrdia, že beatlemánia je doma mŕtvejšia než punk.
Niečo na tom bude. Keď totiž sprievodca turistom ukazuje dvere, za ktorými sa stretli John a Yoko, miesto, kde sídlila spoločnosť Apple a strechu v Sackville Row, kde sa predsa konal ten živý koncert, ktorý musela prerušiť polícia, Londýnčania sa otáčajú rovnako nechápavo ako keby tu turisti hľadali trilobity.
Keď v roku 1966 uverejnil prestížny týždenník Time článok o novej vlne životného štýlu v bohémskej štvrti Soho, a za jej "pupok" označili Carnaby Street, celý svet sa dozvedel, kde možno vidieť hviezdy popmusic nakupovať najnovšie módne výstrelky.
Malo to rovnaký účinok, ako keď prezradíte miesto, kde rastú hríby. Fanúšikovia tam totiž húfne vyrazili za svojimi idolmi - a podhubie zmizlo. Dnes tu zostali len hromady suvenírov a sprievodcovia, ktorí za päť libier ukazujú miestne "pamätihodnosti".