organizuje v sobotu 4. augusta tamojšia samospráva a Klub zlatokopov pri Východoslovenskom múzeu v Košiciach. Jeho zmyslom je oživiť a pripomenúť tradíciu ryžovania zlata v týchto končinách.
Už premiéra podujatia minulý rok potvrdila opodstatnenosť názvu obce, pretože medzi súťažiacimi boli úspešní hľadači drobných zlatiniek. Súťaž sa koná v novovybudovanom zlatokopeckom areáli, ktorý si môžu záujemcovia vyskúšať deň pred súťažou. Registrácia v šiestich súťažných kategóriách (napr. juniori, ženy a muži amatéri, ženy a muži profesionáli a trojčlenné družstvá) je možná aj tesne pred sobotňajším ranným začiatkom.
V programe podujatia sú navyše prezentácie Metalogenéza Slánskych vrchov a Najznámejšie ryžoviská zlata na Slovensku. Odborným garantom súťaže je Pavel Hvožďara z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského z Bratislavy.
Na prvom ročníku súťaže sa zišlo okolo 50 zlatokopov z celého Slovenska, najstarším účastníkom bol 75-ročný muž a najmladším 5-ročný chlapec.
Podľa starostu obce Zlatá Baňa Dušana Demčáka bola rudná mineralizácia v okolí dediny oddávna predmetom kutania a sporadickej ťažby. Najznámejšia je táto lokalita vďaka ojedinelej akumulácii drahého opálu na Dubníku pri Červenici, čo je susedná obec Zlatej Bane. Do konca 19. storočia to bolo jediné známe a ťažené ložisko na svete