
Veľká hrádza má zabrániť záplavám na Námestí sv. Marka. FOTO - TASR/EPA
ie.
Projekt dostal meno podľa biblického hrdinu Mojžiša, ktorý mal tiež čo do činenia s morom. Fakticky ide o výstavbu gigantickej hrádze s mobilnými vrátami, ktoré majú v závislosti od výšky morskej hladiny regulovať pohyb vody smerom k Benátkam, aby sa zabránilo záplavám.
Stavba diela má trvať až osem rokov a vyžiada si asi tri a pol miliardy eur. „Benátky sú nádherné, je to pýcha celého Talianska. Úsilie o záchranu tohto kultúrneho dedičstva patrí k hlavným snahám vlády,“ vyhlásil Berlusconi, keď poklepaním na základný kameň oficiálne začal výstavbu hrádze. Tento týždeň sa Berlusconi ukázal už aj v meste Bari, kde spúšťal obnovu historického centra. Premiér má starosti s obvineniami z korupcie, z ktorých sa musel zodpovedať pred súdom a v týchto dňoch ho často vidieť ako ľudového politika na verejnosti.
Zdvihnutá hladina mora zaplavuje známe Námestie svätého Marka a ďalšie oblasti historickej časti Benátok v nepravidelných intervaloch niekoľkokrát do roka. V období záplav sa obyvatelia a návštevníci nemôžu pohybovať po meste bez špeciálnych zvýšených drevených lávok. Navyše mesto ležiace na nepevnom podloží sa pozvoľna prepadá, kým hladina Jadranského mora naopak nezadržateľne stúpa.
Na štúdiách projektu, predovšetkým ekologických, sa pracovalo mnoho rokov. Po celý čas prípravy sa o projekte veľmi tvrdo diskutovalo a kritizovali ho najmä ekológovia a ochrancovia životného prostredia. Tí poukazovali na riziko, že prehradenie zálivu zmení lagúnu na zahnívajúci rybník.
Aj v deň otvorenia stavby vplávalo na znamenie nesúhlasu s hrádzou do lagúny niekoľko člnov s ekologickými aktivistami - pobrežná polícia im ale zabránila, aby sa dostali bližšie k miestu slávnostného začatia stavby.
(čtk, r)