
Pohľad na kostol Nuestra Seňora.
FOTO - AUTOR

Maketa pyramídy Tepenapa, ktorú zaviezli zeminou. Na jej vrchole Španieli postavili kostol.
Je to koláč kultúr, jazykov, nápaditý a farbistý. Hlavné mesto Mexico City - to sú najmä koloniálne paláce, kostoly, parky, katedrála Zócalo a vedľa zvyšky hlavného veľkého chrámu Aztékov. Aj v jeho okolí je nespočetné množstvo pamiatok.
Ak však pôjdete smerom na východ neďaleko známeho Puebla sa rozprestiera dedinka Cholula. Práve za týmto mestečkom čnie pyramída Tepenapa, pod ktorou je zreštaurovaný a verejnosti prístupný obradný komplex.
Pred tisícročiami tu vplyvom neskorých Olmékov spolu s domorodcami vznikla viacstupňová stavba - plošina opereného hada Quetzalcoatla - mýtického božského hrdinu a civilizátora. Objemom to je najväčšia stavba na svete.
Olmékovia, ktorých kultúra sa rozvíjala od 1200 - 400 p. n. l., patria k záhadám histórie. Bol to ľud s aziatskými črtami. Zatiaľ čo u nás bola doba bronzová, za ďalekým oceánom Olmékovia stavali pyramídy z udupanej pôdy, monolity i veľké bazaltové hlavy s negroidnými črtami. Zaviedli kult jaguára, kalendár a nosili quesalové perá.
Pyramída Tepenapa patrila k najuctievanejším v predkolumbovskej Amerike. Neskôr ju zasypali zeminou. Dnes je to prízemný kopec, na vrchole ktorého postavili španielski kolonizátori kostol Nuestra Seňora. Celý v pastelových farbách a s lesklými kupolami. Pod ním v pyramíde je záhadný labyrint chodieb a schodísk.
V cene lístka (35 pesos - asi 123 korún) je zahrnuté vstupné nielen do múzea, ale aj do pyramídy. Hlavná prístupová chodba je lomená. Bočné chodby sú zamrežované, aby zvedavci nezablúdili.
Vonkajší areál predstavujú ruiny kultových budov, terás a stél.
ŠTEFAN VALENT