
Najviac sa ekológovia boja o prírodné pláže, ktoré nevznikli umelým nasypaním piesku. Najväčšia z nich je Es Trenc na juhovýchode ostrova. FOTO - ARCHÍV
Bielemu piesku na plážach Malorky ročne neodolá niekoľko miliónov dovolenkárov. Len niekoľkí turisti „chytajúci bronz“ však vedia, že tieto pláže nie sú väčšinou prírodné. Minulý rok tam rozviezli obrovské množstvá piesku a vytvorili tak umelé pláže, pretože tie pôvodné postupne miznú. „Ani jedna pláž na Malorke nie je z ekologického hľadiska nedotknutá,“ tvrdí geograf Jaume Servera.
Pred 12 rokmi bola pláž Porto Cristo na východe ostrova 700 metrov dlhá a na šírku merala 50 metrov.
Dnes je až o štvrtinu menšia - jej veľkú časť pohltilo more.
Zatiaľ neexistuje žiadna detailná štúdia o presných príčinách miznutia pláží na Malorke, s najväčšou pravdepodobnosťou však ide o problém, ktorý zapríčinil človek.
Jedným z dôvodov miznutia pláží môžu byť hotely a reštaurácie, ktoré stoja priamo na ich okraji - neexistuje tam už systém dún, ktoré pláže „regenerujú“. Ďalším problémom je obrovské množstvo návštevníkov pláží, z ktorých si každý na nohách a vo veciach nedobrovoľne odnesie gram piesku. Ročne ide o niekoľko ton.
Environmentalisti sú znepokojení aj úbytkom tzv. Neptúnovej trávy (posidonia), ktorá rastie na morskom dne neďaleko pláží. Rastliny však vyzerajú ako riasy, odpudzujú kúpajúcich sa turistov a preto ju zámerne ničia. Odstránením tejto morskej trávy však ľudia umožňujú vlnám odplavovať viac piesku. Dovolenkári by nemali považovať trávu za nečistotu. Naopak, je garantom čistoty vody.
Experti sa menej obávajú o mestské pláže ako Playa de Palma a Ballermann, ktoré sú neslávne známe hlučne sa zabávajúcimi opitými nemeckými turistami. „Na mestských plážach sa už nič nedá ekologicky zničiť,“ vyhlásil nemenovaný predstaviteľ ostrovného ministerstva pre životné prostredie pre noviny Mallorca Magazin.
Najviac sa ekológovia boja o prírodné pláže, ktoré nevznikli umelým nasypaním piesku. Najväčšia z nich je Es Trenc na juhovýchode ostrova. Denne tam prichádza päť- až sedemtisíc turistov, často sa priamo na ňu privezú na športových autách.
Jedna dobrá správa pre malorské pláže na záver: voda je prakticky všade čistá. Pri pravidelných odberoch vzoriek zdravotnícke úrady oznámili, že kvalita vody pri 52 najnavštevovanejších plážach sa dá skoro vo všetkých prípadoch zaradiť do kategórie „veľmi dobrá“. (tasr)