
FOTO – ARCHÍV TASR
BRATISLAVA - K dvom tratiam, na ktorých premávajú osobné vlaky napriek tomu, že ich Železničná spoločnosť od februára zrušila, pribudne asi ďalších sedem. Podľa hovorcu Železničnej spoločnosti Miloša Čikovského prijmú železnice racionalizačné opatrenia a stratu z prevádzky vykryjú z vlastných rezerv. Prevádzka na nich by sa mala začať 15. júna, keď sa budú robiť zmeny v grafikone.
„V Železničnej spoločnosti našli vnútorné zdroje a firma je schopná na niektorých tratiach obnoviť prevádzku. Do úvahy prichádzajú trate, ktoré boli najmenej stratové,“ povedal predseda Odborového zväzu železničiarov Jozef Schmidt.
Obnovenie osobnej dopravy na niektorých regionálnych tratiach čiastočne súvisí so štrajkom železničiarov zo začiatku roka. Vtedy sa vedenie železníc zaviazalo prehodnotiť zrušenie dopravy a vytvorila sa komisia, ktorá hľadala riešenia.
Doprava by mala byť obnovená na tratiach Úľany nad Žitavou - Zlaté Moravce, Šahy - Čata, Bánovce nad Ondavou - Veľké Kapušany, Trenčín - Chynorany, Plešivec - Muráň, Levice - Štúrovo a Hronská Dúbrava - Banská Štiavnica. Z pôvodne zrušených 25 premávali doteraz len vlaky na tratiach Žilina - Rajec a Zohor - Záhorská Ves. Na týchto dvoch tratiach dopravu zabezpečovali najmä z peňazí vyšších územných celkov a je pravdepodobné, že Železničná spoločnosť bude ochotná prevziať dopravu aj na nich.
Stratu z prevádzkovania obnovených deviatich tratí vyčíslila Železničná spoločnosť na päťdesiat miliónov mesačne. Peniaze nevezmú iným občanom, ani zdravotníctvu, ani kultúre, ako hovoril pri rušení lokálok minister dopravy Pavol Prokopovič. Železnice získajú zdroje na vykrytie strát redukciou vlastných nákladov - napríklad nepoužijú rušne označované číslom 850, ktorých prevádzka bola nákladná, ale lacnejšie rušne s označením 810.
„Predstavenstvo Železničnej spoločnosti bude rokovať v pondelok a ja si myslím, že nejaká trať by ešte pribudnúť mohla,“ povedal Jozef Schmidt.
Do konca roka by mala byť vypracovaná legislatíva, aby trate mohli prevádzkovať vyššie územné celky. Ministerstvo dopravy už teraz navrhuje voľnejšie stanovovanie cestovného na regionálnych tratiach. Železničná spoločnosť má totiž ceny regulované štátom. Ministerstvo si od deregulácie cien na regionálnych tratiach sľubuje vyšší záujem o ich prevádzkovanie. Existujú aj protichodné názory, podľa ktorých deregulácia nepomôže, lebo ak bude vlak drahší ako autobus, ľudia ním nebudú chcieť cestovať. (rf)