Bratislava 2. mája (TASR) - Výstavba piateho bratislavského Mosta Košická cez Dunaj sa realizuje podľa nekompletnej projektovej dokumentácie. "A to je vždy určité riziko," konštatoval dnes v rozhovore pre TASR predseda predstavenstva investorskej spoločnosti Metro Bratislava, a. s. Ladislav Csáder.
Na ľavom brehu Dunaja, konkretizoval, sa komplikuje viacero faktorov, napríklad skutočné polohy sietí, ktoré nie sú v súlade s technickými údajmi ich správcov, slabšia koordinácia voči predchádzajúcemu stupňu projektovej dokumentácie, ale aj niektoré nové požiadavky nie iba ich správcov. Budovanie pilierov hlavného mostného objektu mosta však zatiaľ nie je v sklze, aj keď k rozbehnutiu ich zakladania došlo neskôr, ako boli predstavy investora.
Horšia je však podľa informácií L. Csádera situácia v príprave a výrobe oceľovej konštrukcie. Jej dodávateľom je rakúska oceliareň MCE VOEST ako subjekt združenia, ktoré so slovenským lídrom, a. s. Doprastav, vyhralo vlani tender na výstavbu Mosta Košická. Manažment oceliarne totiž doteraz nerozhodol o rozdelení konštrukcií na montážne celky, a to zrejme preto, lebo z Hutných montáží Ostrava, ktoré majú konštrukčné diely montovať, rakúska firma nepotvrdila štandardný obchodný vzťah z hľadiska práva SR. "Z toho vyplýva, že k dnešku neexistuje žiadna použiteľná projektová dokumentácia na výrobu oceľovej konštrukcie pre Most Košická," potvrdil predseda.
Z tohto dôvodu investor podniká kroky na to, aby meškanie projektovej dokumentácie nebrzdilo postup výstavby mosta. Najväčším problémom je riešenie niektorých zmien, ktoré prirodzene na tak veľkej a technicky náročnej stavbe priebežne vznikajú. Niektoré z nich investor inicioval sám, napríklad zmenu výškového vedenia kolektora v križovatke ulíc Košická - Landererova a tiež prispôsobenie úrovne základových škár pilierov skutočne zisteným základovým pomerom geológov, čo však v oboch prípadoch prinesie ekonomické úspory.
"Aj zhotoviteľ spoločnosť Doprastav má právo navrhovať určité zmeny do projektového riešenia nového mosta," podotkol L. Csáder. Optimalizuje napríklad založenie pilierov hlavného mostného objektu, a to tak, aby lepšie využil svoje vlastné technológie. Všetky dodávateľom navrhované úpravy do výkresovej dokumentácie, zdôraznil, musia byť však výhodné aj pre investora, navyše, tieto zásahy musí investor aj preskúmať. "To tiež predlžuje vypracovanie a schválenie projektovej dokumentácie," zdôraznil šéf spoločnosti Metro. Ako ďalej pripomenul, investor, ktorý hospodári s peniazmi daňových poplatníkov, musí stále zvažovať, či navrhované zmeny nezvýšia zmluvnú cenu diela, či nespochybnia jeho životnosť a bezpečnosť, či neohrozia stanovený termín ukončenia stavby a či nebudú v rozpore s podmienkami tendra.
O náprave tejto nepriaznivej situácie vyplývajúcej z meškania projektovej dokumentácie zainteresovaní "hráči", teda investor (Metro) a dodávateľ (Doprastav) spolu s projektantom (Dopravoprojekt Bratislava) z iniciatívy investora priebežne rokujú. "Predložili sme už dodávateľovi niektoré návrhy na riešenie, v súčasnosti čakáme na odpoveď," uviedol na záver L. Csáder.
Nová komunikácia spojí centrum hlavného mesta SR s jeho mestskou časťou Petržalka. Financovanie mosta v investičnom náklade 3,6 miliardy Sk so štátnou zárukou je kombinované. Na jeho úhrade sa budú rovnakou sumou podieľať Európska investičná banka (50 %) a štátny rozpočet SR. Tender na dodávateľa diela sa konal s účasťou konzultanta združením Maunsell - Pontex Joint Venture. Odborná komisia za dodávateľa stavby vybrala združenie Doprastav & VA TECH VOEST MCE GmbH. To ponúklo cenu (2,253 mld. Sk) kopírujúcu cenu uvedenú v štátnej expertíze. Zmluvu o dielo podpísali v decembri 2002 zástupcovia spoločností Metro, Doprastav a VA TECH VOEST MCE. Metro odovzdalo stavenisko dodávateľovi v polovici januára 2003. Podľa harmonogramu prác sa s výstavbou mosta začalo vo februári tohto roka a práce na ňom by mali trvať 28 mesiacov. Most má byť odovzdaný verejnosti v máji 2005.