PEKING, BANGKOK - Čínsky premiér Wen Ťin-pao včera na summite ázijských krajín povedal, že sa jeho krajina v súvislosti s prípadmi ochorenia SARS musí pozrieť pravde do očí a požiadal o dôveru, zatiaľ čo ostatní štátnici oznámili zavedenie ďalších prísnyc
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Prísnejšie kontroly na letiskách požadujú ázijské krajiny od Číny. FOTO - ČTK/AP
h bezpečnostných opatrení.
Čína ostro kritizovaná za to, že sa snažila skrývať rozsah nákazy, včera oznámila 202 nových prípadov, väčšinu v Pekingu, a deväť úmrtí na ťažký akútny respiračný syndróm. Peking je teraz najviac ohrozeným miestom na svete. „Poučili sme sa,“ povedal čínsky premiér a povedal, že privíta tímy špecialistov zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v ktorejkoľvek nemocnici.
Lídri združenia ASEAN sa včera stretli v Bangkoku. Od Číny očakávajú, že sprísni opatrenia na svojich letiskách a prístavoch a bude dôsledne kontrolovať ľudí odchádzajúcich z krajiny. Ázia sa obáva, že nové ochorenie, proti ktorému zatiaľ neexistuje protiliek predstavuje obrovské nebezpečenstvo najmä pre turistický priemysel. Pre krajiny ako Thajsko je životne dôležitý. David Heymann z WHO povedal, že ľudia by pre obavy zo SARS nemali prestať cestovať. Hoci milióny ľudí cestovali lietadlom, takýmto spôsobom sa potvrdilo prenesenie nákazy u piatich ľudí.
Podľa informácií WHO je SARS v ostatných ázijských krajinách už na vrchole a infikovaných ľudí by malo ubúdať. V Hongkongu včera zaznamenali 15 novoinfikovaných, čo je oproti predchádzajúcim dňom výrazný pokles, rovnako aj Singapur, kde po dvoch dňoch bez prípadu nákazy mali dvoch infikovaných. Anthony Fauci z amerického inštitútu pre alergie a infekčné choroby upozorňuje, že je ešte priskoro na to, aby si ľudia mysleli, že SARS sa už vo Vietname, Hongkongu a Singapure podarilo poraziť. „Sme ešte len na začiatku a môže to byť ešte nepredvídateľné.“ Včera sa objavil prvý prípad v Južnej Kórei. (mch, reuters)