
Americký astronaut Edward Lu (druhý sprava) a ruský kozmonaut Jurij Malenčenko (vpravo) sa včera stali novými obyvateľmi vesmírnej stanice ISS. FOTO - TASR/EPA
Hodinu a pol po pristátí boli otvorené spojovacie poklopy a kozmonauti Jurij Malenčenko a Ed Lu prestúpili z prepravnej kozmickej lode Sojuz na palubu ISS. „Nesmierne sa mi uľavilo, keď som ich tam videla. Každý je hrdý nielen na Eda, ale na celú NASA a ISS - zvlášť potom, čo sa stalo s Columbiou,“ vyhlásila Luova snúbenica Christine Romerová pri sledovaní prenosu.
Po včerajšom úspešnom spojení ruského Sojuzu s trojčlennou posádkou na palube s ISS sa Moskva môže chváliť neoficiálnym titulom dočasnej kozmickej veľmoci na svete. Na to, aby si Rusko toto prvenstvo udržalo, potrebuje peniaze a potrebuje ich veľa, vyhlásil šéf hornej snemovne ruského parlamentu - Rady federácie Sergej Mironov.
Po februárovej tragédii amerického raketoplánu Columbia je samontný fakt, že štart i spojenie kozmickej lode Sojuz-2 a ISS prebehlo presne podľa plánu v automatickom režime, hodnotený ako veľký úspech. Kozmonauti, Rus Jurij Malenčenko a Američan Edward Lu vystriedajú svojich kolegov, ktorí v dôsledku havárie Columbie a následnému zastaveniu amerických letov strávili na ISS o dva mesiace dlhšie, než sa predpokladalo. Na zem by sa mali vrátiť až 4. mája, keď odovzdajú vesmírnu svojim nástupcom. Ich kolegovia budú v kozme pracovať až do októbra.
Rusi sa stali po havárii raketoplánu jediným štátom, ktorý disponuje technickými možnosťami udržať ISS s ľudskou posádkou na obežnej dráhe. Na dopravu nákladov používali lode Progress, staré, ale osvedčené rakety Sojuz otca ruskej kozmonautiky Koroľova. Moskva dáva najavo, že je hrdá na svoje súčasné „vesmírne postavenie“. ISS je závislá od dožívajúcich výrobkov sovietskej kozmonautiky. Treba priznať, že čo do spoľahlivosti sú Sojuzy porovnateľné iba s ďalším svetovo známym sovietskym výrobkom kalašnikovom.
Alfou a omegou ciest do vesmíru sa stal kozmodróm Bajkonur. Ruské vesmírne prvenstvo je od Bajkonuru úplne závislé. Bajkonur sa však nenachádza na ruskom území, ale v kazašskej stepi 2500 kilometrov od Moskvy.
Existujú dva zásadné problémy, ktoré môžu ohroziť samotnú existenciu ISS. Ruské Progressy, určené na dopravu nákladov, unesú maximálne päť ton oproti americkým raketoplánom s nosnosťou vyše 30 ton. Preto treba viac letov, čo dopravu nákladov poriadne predraží. Do Sojuzu sa zasa vojdú maximálne traja ľudia. Navyše sú tieto dopravné prostriedky vlastne na jedno použitie. Lietajú k ISS a späť a potom sa už nepoužívajú. Rusko má iba dva Sojuzy schopné letu, jeden z nich práve teraz v kozme.
Na výrobu či dokonca vývoj ďalších technických zázrakov je treba veľa peňazí. Preto Moskva teraz vyzýva na takzvanúj kolektívnu zodpovednosť a zdôrazňuje, že na spoločnom financovaní letov k ISS sa im zatiaľ nepodarilo s Američanmi dohodnúť. Rusko môže zostať vesmírnou veľmocou iba vtedy, ak mu to niekto zaplatí.
PRE SME - PETRA PROCHÁZKOVÁ, agentúra Epicentrum a čtk