Kremnica 26. apríla (TASR) - Takmer 18 kilometrov so všetkými odbočkami má náučný chodník po stopách baníckej činnosti v Kremnici a okolí. Dnes ho slávnostne sprístupnili pre verejnosť členovia občianskeho združenia Kalvária.
Turistom a ostatným návštevníkom chodník sprístupňuje ojedinelú ukážku pozostatkov niekoľkostoročnej histórie baníckej činnosti počas zlatej éry Kremnice najmä v 15. a 16. storočí. Podľa slov iniciátorov vybudovania náučného chodníka Milana Rybárskeho a Olivera Finku v chotári Kremnice až po obec Kremnické Bane sa nachádza mnoho dôkazov o ťažbe zlata. Plytké i hlboké pinky - šachty, ktorými sa baníci dostávali k zlatým žilám, zreteľne je ešte vidieť ryha po vydobytí najbohatšej žily ústiacej na povrch.
Chodník vedie aj okolo najväčšej haldy hlušiny, ktorá dosahuje až 15-metrovú výšku a stále ešte nie je zalesnená. Zaujímavé je aj prepadlisko Šturec, kde sa asi pred štyristo rokmi pravdepodobne po malom zemetrasení zrútil skalný masív, ktorý bol popretkávaný banskými chodbami vraj ako ementál. Dodnes nikto nevie, koľko baníkov pri tom zahynulo. Zastávky sú aj pri vodnej štôlni v bývalej, už neexistujúcej baníckej osade Piargy a pri cintoríne v Kremnických Baniach a na ďalších miestach. Chodník sa končí na zemepisnom strede Európy pri gotickom Kostole svätého Jána.
Základné informácie v slovenčine, nemčine a anglickom jazyku si môžu návštevníci prečítať na 12 informačných tabuliach. K dispozícii je aj turistický sprievodca s podrobnou mapou.