SME

Malá plastiková karta je istota na cestách

Čím vyspelejšiu krajinu navštívite, tým väčší dôvod máte brať so sebou platobnú kartu. Vysoká hustota bankomatov a platobných terminálov v obchodoch totiž znižuje riziko, že sa karta nebude dať použiť. Výhoda bezpečnosti je takmer vo všetkých známych ...

Čím vyspelejšiu krajinu navštívite, tým väčší dôvod máte brať so sebou platobnú kartu. Vysoká hustota bankomatov a platobných terminálov v obchodoch totiž znižuje riziko, že sa karta nebude dať použiť. Výhoda bezpečnosti je takmer vo všetkých známych dovolenkových destináciách dostatočným motívom pribaliť si do peňaženky malú plastikovú istotu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najlepšie je vziať si dve karty od rôznych spoločností. To už by sa naozaj nemalo stať, že nájdete oblasť, kde ani jednu kartu neakceptujú. Vo väčšine krajín obchodníci prijímajú karty VISA a Eurocard/MasterCard. Aj keď sa rozdiely v počte obchodných miest prijímajúcich iba jeden druh karty zmenšujú, nájdu sa výnimky.

SkryťVypnúť reklamu

Ak máte iba jeden druh karty, pred cestou je užitočné zistiť si, aké karty v cieli vašej cesty prijímajú, aby ste sa vyhli nepríjemnému prekvapeniu.

Nemusíte sa však spoliehať výhradne na platobné karty. Pri každej ceste do zahraničia si pre prípad vezmite so sebou aj hotovosť, aby ste mali rezervu za stratenú či ukradnutú kartu. Platí však, že lákavejším cieľom zlodejov sú peniaze než karty.

Relatívne pohodlným a hlavne bezpečným spôsobom platenia sú cestovné šeky. Môžete ich nakúpiť v rôznej mene av zahraničí použiť pri nákupe v obchodoch, prípadne ich vymeniť v banke za hotovosť.

Ak sa v zahraničí ocitnete v situácii bez karty aj bez peňazí, možnou záchranou sú medzinárodné transferové služby. Vďaka nim môžete mať peniaze aj v priebehu niekoľkých minút, a to takmer kdekoľvek na svete. Potrebujete mať doma niekoho, kto zájde do pobočky banky, ktorá takéto služby poskytuje a zo svojho účtu vám pošle peniaze na dohodnuté miesto. Po návrate sa s ním vyrovnáte.

SkryťVypnúť reklamu

Akú kartu si vybrať?Domáce a medzinárodné karty

Podľa oblasti použitia rozdeľujeme platobné karty na domáce a medzinárodné. Domáce karty môžeme využiť na výber hotovosti a bezhotovostnú platbu u obchodníka iba v rámci Slovenskej republiky. Medzinárodná karta je akceptovaná i v zahraničí, kde je platba kartou omnoho bežnejšia ako u nás. V mnohom vám tak uľahčí vašu cestu do zahraničia.

Elektronická karta

Elektronická (indentovaná) karta má na prednej strane ploché, nehmatateľné písmo s jemným zahĺbením pod povrch karty. Ide o zápis osobných a zúčtovacích údajov (meno, doba platnosti, kód banky…). Je použiteľná iba v elektronickom prostredí, teda v bankomatoch a POS termináloch. Iba tieto elektronické zariadenia sú schopné prečítať údaje zaznamenané na takejto karte.

SkryťVypnúť reklamu

Embosovaná karta

Karta má na prednej strane reliéfne (vystupujúce a hmatateľné) písmo, vďaka ktorému má oproti elektronickej rozšírené možnosti používania. Okrem vyberania hotovosti z bankomatu a bezhotovostnej platby prostredníctvom POS terminálu je možné použiť ju i v mechanickom prostredí - v tzv. imprinteroch. Špecifickosť platby použitím imprintera je v tom, že obchodník sa nekontaktuje s bankou vždy bezprostredne v okamihu platby, ako to je u obchodníkov, ktorí majú on-line platobné terminály automaticky overujúce zostatok účtu v banke. Pri platení embosovanou kartou sa do istej sumy nevyžaduje autorizácia a obchodník pri takejto platbe klientovi musí „veriť“, že má na svojom účte dostatok finančných prostriedkov. Embosované karty sú pre túto výhodu drahšie a sú určené skôr pre solventnejších klientov.

SkryťVypnúť reklamu

Debetná karta

Debetné platobné karty sú viazané na peniaze klienta, uložené na účte. Peniaze môže čerpať maximálne do výšky disponibilného zostatku na účte. Navyše, čiastka, ktorú môže z účtu čerpať, je ohraničená denným limitom, ktorý sa stanoví pri zostavovaní zmluvy o vydaní a používaní platobnej karty. Znamená to, že napr. tovar, ktorého cena presahuje výšku denného limitu, nemôže majiteľ debetnej karty zaplatiť, aj keď máte na účte dostatok peňazí. V takomto prípade je napríklad výhodné zaplatiť časť ceny tovaru kartou (do výšky denného limitu) a zvyšok doplatiť v hotovosti.

Denný limit sa líši v jednotlivých bankách a je závislý aj od druhu karty. Banka zvyčajne stanoví jeden limit na výber hotovosti a jeden na bezhotovostnú platbu u obchodníka. Tento limit môže byť rovnaký alebo rozdielny.

SkryťVypnúť reklamu

Ak klient nemá kontokorektný úver alebo povolený debetný zostatok, ktoré mu umožňujú do istej výšky prečerpať sumu uloženú na účte (teda „ísť do mínusu“), pri transakciách s kartou nemôže minúť viac, ako máte na účte.

Transakcie realizované kartou sú zúčtované denne po každej transakcii. Teda po spracovaní každej transakcie (výber hotovosti, platba v POS termináli…) sa z účtu odrátajú minuté peniaze.

Kreditná karta

Kreditná platobná karta nie je na rozdiel od debetnej viazaná na finančné prostriedky klienta na účte. Používanie karty nie je obmedzované aktuálnym zostatkom na vašom účte. Umožňuje čerpať peniaze v rámci prideleného úverového rámca, ktorého výšku schvaľuje banka. S kreditnou kartou tak získava klient stály úver, v rámci ktorého môžete platiť za tovar a služby aj bez toho, aby v momente realizácie platby mal potrebnú sumu peňazí.

SkryťVypnúť reklamu

Banka stanoví minimálne mesačné splátky buď ako podiel z dlžnej čiastky alebo z výšky úveru. Úver sa automaticky obnovuje v závislosti od výšky uhradenej splátky. U nás banky vydávajú predovšetkým tzv. charge karty. Ide o druh kreditnej karty, ktorej majiteľ je povinný v dohodnutom termíne splatiť 100 % čerpanej sumy. Doba splatnosti sa pohybuje okolo jedného mesiaca, s exkluzívnou kartou Diners Club to môže byť až 60 dní.

Poplatky za transakcie debetnou kartou

banka výber výber z bankomatu výber z bankomatu bezhotovostná bezhotovostná
z bankomatu v cudzej banke v zahraničí platba v SR platba v zahraničí
ČSOB 0 Sk 0 Sk 2,5 % min. 2 EUR 0 Sk 0 Sk
Maestro: 5 Sk Gold 30 Sk VISA: 2,5 % min. 200 Sk,
Electron 10 Sk Maestro, EC/MC 1,5 % 0 Sk 0 Sk
HVB Bank 0 Sk Standard, Gold 20 Sk, min. 150 Sk
VISA Classic
Istrobanka 0 Sk Maestro, VISA Electron 15 Sk, 100 Sk za výber 0 Sk 0 Sk
EC/MC 20 Sk
Ľudová banka 0 Sk 20 Sk, Maestro 8 Sk 1 % min 100 Sk 0 Sk 0 Sk
PKB 0 Sk 10 Sk, (5 Sk ak banka nema 1,5 %, min. 80 Sk 0 Sk 0 Sk
v lokalite bankomat)
Poštová banka 0 Sk Maestro, VISA Electron 20 Sk, 1,5 %, min. 120 Sk 1 Sk 1 Sk
EC/MC, VISA 1%, min. 30 Sk
0 Sk, 2 %, min. 150 Sk, 0 Sk,
Slovenská karta SPORO 30 Sk max. 600 Sk 0 Sk EC/MC, Maestro
sporiteľňa profit 3 Sk mimo Európy 0,25 %
Tatrabanka Prvý výber v SR v rámci kalend. mesiaca
0 Sk,
1,5 % min.150 Sk 4 Sk 4 Sk + 1 %
4 Sk 13 Sk
UniBanka 11 Sk 11 Sk 106 Sk (študent 86 Sk) 0 Sk 0 Sk
VÚB 6 Sk 36 Sk 186 Sk 3 Sk 3 Sk

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 86 188
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 590
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 318
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 448
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 6 349
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 380
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 225
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 447
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu