
FOTO PRE SME -
MIROSLAV ŠTALMACH
Impozantný hrad z 13. storočia, ktorý sa považuje za druhý najväčší na Slovensku, roky chátra. Už viac ako dvesto rokov je táto dominanta Rajeckej doliny nestrážená, dnes z nej zostali iba ruiny. A to aj napriek svojej bohatej histórii, vystriedalo sa tu viacero slávnych majiteľov, od Matúša Čáka Trenčianskeho až po Thurzovcov.
S nápadom oživiť dávnu minulosť pod druhým najväčším slovenským hradom prišlo záujmové združenie Lithewa a občianske združenie Guru zo Žiliny. V týchto miestach chcú v júni zorganizovať medzinárodné stredoveké hry.
„Chceme utvoriť priestor na prezentáciu záujmových skupín, ktoré sa zaoberajú oživovaním dávnej minulosti v jej rôznorodosti a vo všetkých výpovedných formách: od tanca, divadla, bojových inšpirácií, sokoliarstva až po zvykové interpretácie. Predstaviť sa môžu mágovia, bojovníci, majstri remesla, panny i veštice. Dôraz pritom kladieme na európsku spolunáležitosť a historické korene, zvýraznenie pozitívnych hodnotových čŕt bojovej kultúry rytierstva, cti a odvahy,“ hovorí jeden z organizátorov Marek Kubinec.
Počas festivalu budú otvorené tvorivé dielne pod dohľadom uznávaných lektorov z Poľska, Moravy, Čiech, Slovenska a Maďarska. Záujemcovia môžu navštíviť šermiarsku a palicovú školu či kováčsku dielňu zameranú na výrobu zbraní a zbroje. V odevnej dielni sa priučia výrobe dobového kostýmu, zbrojárska dielňa sa zameria na výrobu funkčného dobývacieho stroja. Chýbať by nemala dramatická, tanečná, stavebná a remeselná dielňa, jazdecké minimum a bojová akrobacia či streľba z kuše a luku. Výsledky jednotlivých workshopov si diváci budú môcť pozrieť počas exhibičnej časti festivalu.
„Na vlastné oči môže každý sledovať rytiersky turnaj o ruku krásnej Lithewy, popravu podvodníckeho zloducha i upálenie zlej bosorky, zažije Boží súd a mnoho ďalších podivností,“ hovorí Kubinec. V takzvanej pofestivalovej fáze vyrastie na území Žilinskej univerzity malé sídlo Lithewa, kde sa rozšíria možnosti na relax a mimoštudijné aktivity študentov.
ANDREA HARMANOVÁ