Brusel 24.apríla (TASR) - Európski motoristi budú môcť o niekoľko rokov platiť poplatky za cesty bez toho, aby museli zastavovať. Európska komisia (EK) totiž dnes navrhla vytvorenie jednotného elektronického systému vyberania poplatkov, ktorý bude platný v celej EÚ.
Zjednotenie vyberania poplatkov obsahuje návrh smernice, ktorý dnes predložila komisia členským štátom. Smernica by podľa EK mala zvýšiť plynulosť premávky, znížiť počty nehôd i podporiť elektronický priemysel.
Mnohé štáty EÚ už dnes využívajú "telematický" systém vyberania poplatkov, ktorý vodičom umožňuje vyhnúť sa dlhým radom na platobných stanovištiach. Každý systém však vyžaduje inštaláciu iného zariadenia do automobilov, ktoré umožní cestujúcemu prihlásiť sa a zaplatiť prostredníctvom špeciálnych prijímačov.
Elektronický systém umožňuje za hodinu vybaviť asi 300 vozidiel, čo je omnoho viac ako 120 áut, ktoré dokážu prejsť cez kabínky na výber hotovosti či platbu kreditnou kartou.
Komisia preto navrhuje jednotné elektronické zariadenie, ktoré by malo začať fungovať pre nákladné automobily a autobusy do roku 2005 a pre osobné autá do roku 2010. Jednotný systém by mal platiť pre všetky spoplatnené cestné komunikácie, vrátane tunelov a mostov.
EK dnes zároveň vyzvala na výraznejší podiel súkromného sektora na financovaní výstavby transeurópskych dopravných sietí, pretože verejné financie ho nie sú schopné zvládnuť.
Komisárka pre dopravu Loyola De Palaciová upozornila, že vlády členských štátov zlyhávajú pri zabezpečení dostatočného financovania ambiciózneho programu výstavby ciest, železníc a prístavov, vytýčeného do roku 2010.
"Súčasné investície vo výške 15 až 20 miliárd eúr ročne znamenajú, že je nereálne dokončiť dopravné siete v plánovanom termíne len verejným financovaním," vyhlásila De Palaciová.
Vlády členských štátov EÚ sa pred 10 rokmi zaviazali, že budú investovať 1,5 % ich hrubého domáceho produktu (HDP) do dopravného prepojenia 15 štátov únie s východoeurópskymi susedmi. Tieto investície dnes podľa komisárky klesli pod 1 %.
Komisia preto navrhla sériu opatrení, ktoré by mali prilákať viac súkromných financií a uľahčiť investície zo súkromného sektora. Ich súčasťou sú aj pôžičky alebo záruky na pôžičky, ktoré by poskytli členské štáty podľa Zmluvy o EÚ.
(spravodajca TASR Robert Sermek) gl