„Bezpečnostný faktor zahŕňa chyby prístroja, chyby v laboratóriu, endogénny alkohol, ktorý je prirodzene v stotinách promile prítomný v organizme, ale aj možnosť, že vodič vypil napríklad nealkoholické pivo, alebo aj vineu,“ hovorí súdny znalec Bauer. Nealkoholické pivo totiž napriek názvu obsahuje alkohol, za nealkoholické nápoje sa u nás považujú také, ktoré nemajú viac alkoholu, ako 0,75 objemového percenta.
Dnes sa už u nás aj na celom svete vyjadruje alkohol nie v promile, ale miligramoch na liter, tri promile, to je 0,14 miligramov na liter.
Pri dychovej skúške má vodič právo na to, aby bol použitý sterilný náustok, prístroj dräger musí byť kalibrovaný – teda mať nálepku s dátumom kontroly, ktorá sa robí každý polrok. Inak môže merať nepresne.
Policajt by sa mal spýtať aj na to, či vodič bezprostredne pred kontrolou neužil liek s obsahom alkoholu. Vtedy môže fúkať až po 15 minútach. V prípade nehody môže vodič žiadať, aby posudok na alkohol robil znalec – toxikológ alebo súdny lekár s atestáciou. Polícia totiž často prizýva na napísanie posudkov lekárov z iných oblastí zdravotníctva.
Nebezpečné je, ak si vodič, hoci už vytriezvel, dá tabletku proti bolesti hlavy – vtedy môže nastať reakcia so zvyškovým alkoholom. Podľa prieskumov vodič síce môže reagovať, ale nesprávne.
Kontroly na alkohol sa robia predovšetkým u vodičov, výskum ministerstva zdravotníctva však potvrdil, že pri smrteľných nehodách boli častejšie ako vodiči, opití cyklisti a chodci.
(haj)
Prítomnosť alkoholu pri smrteľných nehodách:
nehody (100 prípadov) etanol liečivá interakcia (lieky s alkoholom)
motoristi 52,3 % 16,3 % 7 %
cyklisti 60 % 25 % 2 %
chodci 55 % 17,1 % 4,5 %
Koľko alkoholu je 0,3 promile
Koľko alkoholu má vodič či vodička v krvi, závisí od telesnej hmotnosti a času, ktorý uplynul od vypitia alkoholu po meranie drägerom. Dôležité je tiež, či je človek najedený a aký alkohol pije. Podľa približných odhadov sa však do tolerancie 0,3 promile zmestí takéto množstvo alkoholu:
Hmotnosť 60 kg 70 kg 80 kg
Liehovina 3cl 3-4 cl 4 cl
Víno 1 dl 1,5 dl 1,5– 2 dl
Pivo 3 dl 3 dl 4 dl
Likér 4 cl 5 cl 6 cl
Čas odbúrania 2,5 až 3 hodiny
Ak má človek v krvi 0,3 až 0,9 promile, pravdepodobnosť, že spôsobí dopravnú nehodu, narastá sedemkrát, pri jednom až 1,4 promile je pravdepodobnosť 31-krát väčšia, pri viac ako 1,5 promile je dokonca 128-krát väčšia. (haj)